Çevremizde Elektrikle Çalışan Araçlar ve Kullanım Amaçları

Şehir Elektriği İle Çalışan Elektrikli Araçlar

Çevremizde Elektrikle Çalışan Araçlar ve Kullanım Amaçları Nelerdir?

Günlük hayatımızda evde, okulda kullandığımız araçlar ile fabrikalarda kullanılan makinelerin birçoğu elektrikle çalışır. Elektrik enerjisi olmadan üretim yapabilen bir iş yeri düşünebilir miyiz? Elektrik enerjisiyle çalışan araçlar aydınlatma, ısıtma, haberleşme, temizlik, ulaşım gibi birçok alanda kullanılır. Yaptığımız işleri kolaylaştırmak için elektrikle çalışan araçlardan uygun olanlarını seçerek işlerimizi kısa sürede bitiririz. Elektrikli araçları birden fazla amaç için kullandığımız da olur. Örneğin, televizyonu haber almak ve eğlenmek gibi amaçlarla kullanırız. Araştırma amacıyla kullandığımız
bilgisayar aynı zamanda haberleşmemizi de sağlar.

Elektrikle çalışan araçları aydınlatma, haberleşme, ses üretme, ısıtma, hareket ettirme gibi kullanım amaçlarına göre sınıflandırabiliriz.

Çevremizde televizyon, bilgisayar, asansör, ampul gibi elektrikle çalışan birçok araç vardır. Bu araçları sınıflandırırken birden fazla kategoriye girebilirler. Elektrikli araçların kullanım amaçları. Örneğin radyonun fişi prize takılarak ses üretir ve haberleşme için kullanılır. Benzer şekilde bilgisayarlar da haberleşme ve araştırma yapma amacıyla kullanılır. Elektrikli araçların birden fazla kullanım amacı olabilir. Sınıfın lambaları ışık verdiği gibi bir süre sonra da ısınır.

Sokak Lambaları: Işık vererek aydınlatma sağlar.

Telefon: Haberleşme ve ses üretmek için kullanılır.

Elektrikli Sobalar: Isıtma sağlar.

Elektrikli Süpürge: Temizlik amacıyla kullanılır.

Teleferik: Ulaşım amacıyla kullanılır.

Kamera: Görüntü ve seslerin kaydedilip nakledilmesini sağlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir