Canlı ve cansız varlıkların özellikleri nelerdir?

Tavşan çiçek

Canlı ve cansız varlıkların özellikleri nelerdir?

Varlıklar, canlı varlıklar ve cansız varlıklar olmak üzere iki grupta incelenir.

Canlı Varlıklar

Bütün canlı varlıklar, kendiliğinden hareket etme özelliğine sahiptir.
Canlı varlıkların bir diğer özelliği ise yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmeleridir.

Cansız Varlıklar

Cansız varlıklar kendiliğinden hareket edemezler. cansız varlıkların doğup büyüme, ölme gibi yaşamsal bir durumu olmadığı için beslenmek zorunda da değillerdir.

Canlı ve cansız varlıkları birbirlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Canlı ve cansız varlıkları birbirlerinden ayıran iki temel özellik; kendiliğinden hareket edebilme ve beslenmedir. Canlı varlıkları cansız varlıklardan ayıran bir özellik daha vardır. Bu özellik canlı varlıkların kendilerine benzer başka varlıklar meydana getirebilmeleridir. Cansız varlıkların ise böyle bir özelliği yoktur. Cansız varlıklar ya doğada kendiliğinden bulunurlar ya da canlı varlıklar tarafından üretilmişlerdir. Örneğin hava, su, göl, toprak, taş ve güneş gibi cansız varlıklar doğada kendiliğinden bulunurlar. Saat, bilgisayar, kalem ve bisiklet gibi cansız varlıklar ise insanlar tarafından üretilmişlerdir.

Canlılar dünyaya geldikleri andan itibaren büyür. Tay (at yavrusu), dünyaya geldiği andan itibaren büyür ve yetişkin bir at olur. Yumurtadan çıkan bir civciv büyüyerek tavuk olur. Canlıların birçoğunda büyüme yaşam boyu devam etmez. Büyüme, canlı belirli bir büyüklüğe ulaştığında durur.

Canlılar dünyaya geldikleri andan itibaren belirli bir süre yaşarlar sonra hayatlarını kaybederler. Filin, kedinin, çınar ağacının, menekşenin ve insanın belirli bir yaşam süresi vardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir