Bitkilerden ve hayvanlardan nasıl faydalanıyoruz?

Evcil hayvanlar

Bitkilerden ve hayvanlardan nasıl faydalanıyoruz?

Bitki ve hayvanlar yaşamımız için neden önemlidir?

İnsanların yaşamında bitkilerin ve hayvanların önemi büyüktür. Bitkilerden ve hayvanlardan birçok alanda faydalanırız.

Bitkiler beslenmemizde önemli rol oynar. Dengeli beslenmek için öğünlerimizde tahıllara, sebze ve meyvelere yeteri kadar yer vermeliyiz.

Bitkiler denilince aklımıza ağaçlar da gelmelidir. Ağaçlar ve ormanlar yaşadığımız havayı temizler. Ayrıca ağaçlardan elde ettiğimiz ürünleri saymakla bitiremeyiz.

Kullandığımız kâğıt, kurşun kalem, kuru boyalar, defter, kitap vb. birçok ürün ağaçtan elde edilmektedir.

Evimizde ve okulumuzda kullandığımız sıra, masa, sandalye, sehpa, dolap, yatak gibi mobilyaları ağaçtan elde ederiz.

Ayrıca odun hâlâ ülkemizin birçok yerinde yakacak olarak kullanılmaktadır.

Pamuk, keten, kenevir gibi bitkilerden ip elde edilir. Bu ipler fabrikalarda kumaş hâline getirilir. Bu kumaşlar birçok alanda kullanılır.

Birçok ilacın yapımında bitkilerden yararlanılır. Eczanelerde satılan ilaçların bir kısmı kimyasal, bir kısmı da bitkisel içeriklere sahiptir.

Bitkiler ayrıca çevremizi de güzelleştirir. Bu yüzden bir parkta, bir ormanda yürüyüş yapmak bizi mutlu eder. Evlerimizde ve bahçelerimizde rengârenk çiçekler yetiştirerek kendimizi iyi hissederiz.

Ağaçlar, bazı hayvanlar için bir korunaktır. Hayvanlar bu yerlere yuva yaparak kendilerini güvende hissederler.

Hayvanlardan elde edilen ürünler insanların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Et, tavuk, balık vb. besinler öğünlerimizde yer alması gereken önemli hayvansal gıdalardır. Ayrıca süt ve süt ürünleri, yumurta, bal gibi gıdalar da sağlıklı beslenmek için gerekli hayvansal ürünlerdir.

Bazı hayvanların gücünden de yararlanırız. Öküz, at, eşek vb. hayvanlar bunların başında gelir.

Hayvanlarla yaşadığımız çevreyi birlikte paylaşırız. Bazı hayvanları evimizde beslemek hoşumuza gider. Bu tür hayvanların beslenme, barınma, sağlık koşullarına dikkat etmeliyiz.

Bazı hayvanların derisinden, bazılarının ise yününden yararlanırız. Kıyafetlerimizin birçoğu bu hayvansal ürünlerden elde edilir.

Yaşadığımız çevrede birçok bitki ve hayvan vardır. Bu bitki ve hayvanlar insanlar için çok önemlidir. Bitki ve hayvanların doğanın dengesinin korunmasında önemli görevleri vardır. Onları korumalı ve onlara zarar verenleri uyarmalıyız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir