Bilim Adamlarının Özellikleri

Bilim adamları

Bilim Adamlarının Özellikleri Nelerdir?

Merak etmek temeli, anlamak ise bilimin amacıdır.
Dünya’yı, içinde yaşadığımız evreni, hatta yaşamı anlayabilmek için bize bilim gereklidir. Bilim adamları ise, bize evrenimizi anlamak için yol gösteren kılavuzlardır. Bilim adamı, bir soruna çözüm bulmak için harekete geçendir. Engel tanımadan, bir zamanlar olanaksız denen şeyleri olanaklı kılmak için yeni yollar arayandır. İnsan, bildiği, tanıdığı şeyleri sever; bilmediği, anlayamadığı şeylerden korkar. Aklımız korkularımıza karşı kullanacağımız en güçlü silahımızdır. Karşımıza çıkan sorunlara aklımızla çözüm yolları arar, zorlukları aklımızla aşmaya çalışırız. Kendimize neden, nasıl, ne zaman gibi sorular sormaya başladığımızda biz de bilim adamı olma yolundayız demektir. Çünkü bilim, biraz da doymak bilmek, merak demek, değil midir?

1- Bilim adamı meraklıdır.
2- Bilim adamı iyi bir gözlemcidir
3- Bilim adamı şüphecidir.
4- Bilim adamı çalışmalarını sonuca ulaşıncaya kadar sürdürür
5- Bilim adamı tarafsızdır.
6- Bilim adamı sabırlıdır.
7- Bilim adamına göre kesin doğru yoktur.
8- Konusunda Bilgilidir.
9- Kendine Güveni tamdır.
10- Otoriteye boyun eğmez
11- Küçük ipuçlarını iyi değerlendirir.

Bilim adamları da hepimiz gibi insanlardır. Onların da zaafiyetleri, normal-anormal davranışları ve bir takım saplantıları olabilir. Bu özelliklerin çoğu bize garip görünebilir. Aslında bunların hepsi normaldir. Çünkü onlar kendi konularında çok farklı olsalar da sonuçta bize benzerler.

Çevrenize şöyle bir bakın. Hızlı  bir değişim göreceksiniz. Dünyamız babanızın çocukluğundaki dünya değil artık. Dedenizin, dedenizin dedesinin çocukluğundaki dünyaysa bambaşka bir yerdi. Çok değil iki kuşak içinde dünyayı bu kadar değiştiren şey bilim ve teknikte yaşanan gelişmeler. Bilim insanları, yeni şeyler bulma uğraşlarını sürdürüyorlar. Çocuklarımızın  ve torunlarımızın nasıl bir dünyada yaşayacağını gözünüzün önüne getirmeye çalışın. İşte bu değişim ve gelişim bilimin çeşitli alanlarında çalışmalarını sürdüren araştırmacılar ve bilim insanları sayesinde yaşanıyor. Yalnızca kullandığımız araçlarda değil, yaşam biçimimizde, hayata bakışımızdaki değişiklikler de bilimin bir sonucu. Yüzlerce yıl önce çocuklara masal diye anlatılan şeylerden çok daha renkli ve inanılmaz şeylere sahibiz artık. Bunlar bizim için son derece olağan şeyler hem de. Bilim insanlarının bize sunduğu bu renkli dünyanın masallardakinden daha güzel olması bilimin gücünü göstermiyor mu?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir