Arkadaşlık ilişkilerinin önemi nedir?

Arkadaşlık

Arkadaşlık ilişkilerinin önemi nedir?

Alev: Burak, senin sayende bugünkü matematik dersim çok başarılı geçti.

Burak: Dersinin başarılı geçmesine çok sevindim.

Alev: Matematikten, anlamadığım konuları bana tekrar etmeseydin bu kadar çabuk öğrenemezdim. Çok teşekkür ederim.

Burak: Rica ederim Alev. Sen de bana satranç oynamayı öğretmiştin. İhtiyacın olduğunda, her zaman sana yardımcı olurum. Bana güvenebilirsin.

Alev: Arkadaşlık, dostluk çok güzel. Sana güvenebileceğimi biliyorum, iyi ki benim arkadaşımsın Burak. İhtiyacın olduğunda her zaman senin yanındayım.

Selim ile Hakan çok iyi arkadaşlar. Birlikte futbol oynuyorlar. Oyunda kurallara uyuyorlar. Birbirlerinin haklarına saygı gösteriyorlar. Oyun sonunda kaybeden, kazananı tebrik ediyor. Bu özelliklerinden dolayı Selim ile Hakan çok iyi anlaşıyorlar.

Ali, çok yardımsever. Arkadaşlarının hepsine yardımcı oluyor. Ahmet’in de ihtiyacı olduğunda ona yardım ediyor. Ali, herkese eşit davranıyor. Bireysel farklılıklara saygı duyuyor. Bütün arkadaşları Ali’yi çok seviyor.

Yiğit, arkadaşının bir üzüntüsü olduğunda onu dinliyor. Elinden geldiğince yardımcı olup arkadaşını teselli ediyor. Arkadaşının anlattıklarını diğer arkadaşlarına söylemiyor. Arkadaşları, Yiğit’e çok güveniyor.

Tunç ve Gözde, okuldaki sosyal etkinliklere katılıyorlar. İhtiyacı olanlara giyecek ve ders araç gereci yardımında bulunuyorlar. Böylece bütün arkadaşlarının sevgisini kazanıyorlar.

Arkadaşlıklarda saygı, doğruluk, dostluk, kibarlık, duyarlılık, yardımseverlik, güven çok önemli değerlerdir. Bu değerlere dikkat edersek arkadaşlık ve dostluk bağlarını güçlendirip geliştirebiliriz.

Arkadaşlarınızda gözlemlediğiniz olumlu davranışlar nelerdir?

– Ben bu kitabı okudum, çok sevdim. Sen de okumak ister misin?
– Teşekkür ederim, ben de okumak isterim.

– Benim yerime neden oturdun? Hemen kalk!
– Yanlışlıkla oturdum. Bağırman beni üzdü.

Arkadaşlarım ile birlikte oyunlar oynar, eğlenirim. Davranışlarıyla beni mutlu eden arkadaşlarım olduğu gibi üzen arkadaşlarım da olabilir. Aldığı görevi zamanında yerine getirmesi, sabah karşılaştığımızda günaydın demesi, oyunlarda kurallara uyması ve kazanan takımı tebrik etmesi arkadaşlarımın beni mutlu eden olumlu davranışlarıdır. Arkadaşımın izin almadan kalemimi kullanması, sınıf başkanımızın taraflı davranması beni üzer. Bu davranışları karşısında arkadaşlarıma olan güvenim sarsılır. Ayrıca ders esnasında arkadaşımın izinsiz konuşması, ders dışında başka şeylerle ilgilenmesi dikkatimi dağıtır. Bu tür davranışlar derste beni olumsuz etkiler.

Arkadaşınızın oyun oynarken kurallara uymaması sizi nasıl etkiler?

Berkay ile Gökhan aynı sınıfta, iyi anlaşan iki arkadaştır. Berkay, okul çıkışı parkta oyun oynamayı ona teklif eder. Gökhan, annesinden izinsiz parka gidemeyeceğini söyler. Berkay teklifinde ısrar eder. Arkadaşının kırılacağını düşünen Gökhan onunla parka giderek oyun oynar. İkisi de eve geç döner. Anneleri çok endişelenmiştir. Bu durum Gökhan’ın üzülmesine neden olmuştur. Gökhan annesinden özür diler ve bir daha izin almadan parka gitmeyeceğine dair söz verir.

1. Gökhan, bu olay sonrasında ne hissetmiştir?
2. Sizce Gökhan Berkay’ın oyun teklifi karşısında nasıl davranmalıydı?
3. Arkadaşlarınızın olumlu davranışları sizi nasıl etkiler? Örnekler vererek açıklayınız.
4. Arkadaşlarınızın olumsuz davranışları sizi nasıl etkiler? Örnekler vererek açıklayınız.

Birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız arkadaşlarınız ile iyi vakit geçirmenizin nedenleri nelerdir?

Kerem ile Gülce en iyi arkadaşlarım. Onlarla oyun oynamayı çok seviyorum. Boş zamanlarımızda bir araya gelerek saklambaç, körebe gibi oyunlar oynuyoruz. Ayrıca derslerimize de birlikte çalışıyoruz. Birbirimizi seviyoruz ve saygı gösteriyoruz. Sorunumuz olduğunda birlikte çözüyoruz. Birbirimize güveniyoruz. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi ve hayallerimizi paylaşıyoruz. Bu nedenle arkadaşlarım benim için çok önemli ve özeldir.

Ailemizden sonra bize en yakın olan kişiler arkadaşlarımızdır. Arkadaşlar arasında doğruluk, dürüstlük, tarafsız olma, saygı, yardımseverlik, başkalarının hakkını gözetme vb. olması gereken değerlerdir.

Günlük yaşamımızda davranışlarımıza dikkat ederek arkadaşlık ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Arkadaşlarımız ile farklı düşündüğümüz zamanlarda onların düşüncelerine saygılı olmalıyız. Gerektiğinde de özür dilemek ya da teşekkür etmek arkadaşlık ilişkilerimiz için önemlidir. Grup çalışmalarında sorumluluklarımızı yerine getirmek, her zaman doğruyu söylemek arkadaşlarımızın güvenini kazanmamızı sağlar.

Arkadaşlarınızda olmasını istediğiniz özellikler nelerdir?

*Çalışkan
*Duyarlı
*Dürüst
*Güvenilir
*Kıskanç
*Kibar
*Öfkeli
*Saygılı
*Şakacı
*Tarafsız
*Yardımsever

Emre ile Okan iyi arkadaşlar. Okan, derse gelirken öğretmenin istediği materyalleri evde unutmuştu. Çok üzülüyordu. Sizce böyle bir durumda Emre arkadaşı Okan’ a nasıl yardımcı olabilir?

Arkadaşlık sürecinde dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

Arkadaşlarıma her zaman doğruyu söylerim. (doğruluk, dürüstlük)
Arkadaşımın bir sorunu olduğunda ona yardımcı olmaya çalışırım. (yardımseverlik)
Arkadaşlarımla konuşurken teşekkür ederim, rica ederim gibi ifadeleri kullanırım. (kibarlık)
Herhangi bir konu ile ilgili arkadaşımın düşüncelerini dinlerim. (saygı)

Arkadaşlarınızın hangi özelliklere sahip olmasını istersiniz?

Arkadaşım Birol ile futbol oynamayı seviyorum. Çünkü Birol oyun kurallarına uyar, adil davranır. O, oyunu kaybedeceğini bilse bile her zaman doğruyu söyler.

Arkadaşım Birol’a her zaman güvenirim. Onunla dostluğumuzun devam edeceğine inanıyorum.

– Kalemimi unutmuşum.

– Benim fazla kalemimi kullanabilirsin.

Sıra arkadaşım Semra ile çok iyi anlaşıyorum. Semra çok yardımseverdir. Arkadaşlarına yardım etmeye çalışır. O, okul araç ve gereçlerini paylaşmaktan da mutlu olur. Ayrıca Semra çok kibardır. Sesini hiç yükseltmez. Problemlerini konuşarak çözmeye çalışır.

Ben de Semra gibi arkadaşlarıma saygılı ve kibar davranmaya çalışırım.

Arkadaşlarımdan Beşir’in de önemli özellikleri vardır: Beşir, hayvanları ve doğayı sever. Sokak hayvanları için bahçelerine mama ve su koyar. Yerlere çöp atmaz. Çevreyi kirletenleri uyarır. Bu özelliklerinden dolayı Beşir arkadaşımı çok seviyorum.

Arkadaşım Gülşah, çok anlayışlıdır. Gülşah’a karşı bir hata yaptığınızda hemen sizi affeder. Küs durmayı sevmez. Farklı düşünen arkadaşlarını saygıyla dinler. Bu özelliklerinden dolayı Gülşah ile arkadaş olmak beni mutlu ediyor.

Tuba, benim için özel bir arkadaştır. Çünkü o herkesi olduğu gibi kabul eder ve çok yardımseverdir. Ayrıca bireysel farklılıklara saygı duyar. Tuba, bu özelliklerinden dolayı herkes tarafından sevilir.

Sınıf arkadaşım Mustafa da kurallara uygun davranır. Mustafa kurallara uymayan ve başkalarının haklarına önem vermeyenleri de uyarır. Bu özelliğinden dolayı Mustafa, benim en iyi anlaştığım arkadaşımdır.

Arkadaşlarımla ilişkilerimde olumlu davranışlara önem veririm. Sınıf kurallarına uyma ve saygılı davranma bu davranışların başında gelir. “Parmak kaldırarak söz isteyen”, “Arkadaşının sözünü kesmeyen” arkadaşlarım olsun isterim.

Okulda arkadaşlarımızla bir çok şeyi paylaşırız. Birlikte derslerimizi dinler, etkinlikler yapar ve oyunlar oynarız. Bunları yaparken birbirimizin haklarına saygı duyarız.

Arkadaşlarımızda ilişkilerimizde sevgi, saygı, doğruluk kibarlık, güven, yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlere de önem vermeliyiz. Birbirimizin sorunlarına karşı duyarlı davranmalıyız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir