Anı

Anı nedir?

Anı

Anı nedir? Anı ne demektir?

Anı kelimesinin anlamı ve açıklaması nedir?

Anı, geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan akılda (bellekte) kalan her türlü iz, hatıradır.

Bir toplumda önemli görevler üstlenmiş ve o toplumu ilgilendiren önemli olayları bizzat yaşamış ve bu olaylara şahit olmuş kişilerin bu olayları duyurmak için yazdıkları sanat değeri taşıyan yazılara “anı” (hatıra, hatırat) denir. Anıların yazıldığı defterlere “hatıra defteri” denir.

Anı yazıları yaşanmış olanları konu alır. Anılar yaşandıktan çok sonra ya günü gününe tutulan notlardan yararlanılarak ya da yaşanan olaylar anımsanarak sonradan yazılır. Anılar bir gözlemdir ve kişinin kendi özel tarihidir. Mesleki yaşamında başarıya ulaşmış veya toplum tarafından özellikle tanınarak ünlü olmuş bazı kişiler anılarını yazarlar.

Anıların ve anı türünün özellikleri nelerdir?

  1. Anı türünde anlatılanların öğretici olması gerekir.
  2. Anılar yaşanmış olayları konu edinir.
  3. Anılar yaşandığı zamanın özelliklerini yansıtması, kişinin yaşadığı dönemle ilgili bilgiler vermesi açısından birer tarihi belge gibi tarihi gerçeklerin öğrenilmesine katkı sağlar. Bu bakımdan anılar tarihe ışık tutan kaynaklar arasında yer alır.
  4. Anı türü yazarının hayatına göre çeşitli sınıflandırmalara tabii tutulur.
    Konularına göre anılar: Siyasi, askeri, cezaevi, elçilik, edebiyat, sanat, tiyatro, basın, öğretmenlik gibi başlıklara ayrılabilir.
  5. Anılarda sürükleyici bir dil ve ilgi çekici anlatım esastır.
  6. Anılarda gelecek kuşaklara ders vermek ve kamuoyu ile hesaplaşmak amacı da vardır.
  7. Yaşanmış olayların gizli kalmış bazı yönlerini açığa çıkaran anılar, olaylara kişisel bakış açısıyla kaleme alınmış olduklarından kesin ve bilimsel bir doğru gibi kabul edilemez ve objektif belge niteliği taşımaz.
  8. Anılar sonradan kaleme alındığı için olaylar üzerinden çok zaman geçmiş olur ve zaman içinde değişimler olur, kişilerin olaylara bakış açısı değişebilir. Dolayısıyla anılar yazıldıkları andan bakılarak kaleme alınır.

Anı nedir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir