Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Mayıs 2021

Acil durumlarda aramamız gereken telefon numaraları nelerdir?

Acil durumlarda aramamız gereken telefon numaraları nelerdir?

Acil durumlarda aramamız gereken telefon numaraları nelerdir?

O gün Ali okula gelememiş ve öğretmenini bilgilendirmişti. Öğretmen sınıfa girdi ve öğrencilere seslendi. Arkadaşınız Ali’nin yokluğunu fark etmiş olmalısınız. Peki, ailece yaşadıkları tehlikeden haberiniz var mı?

Alilerin yaşadıkları tehlikeden hiçbirimizin haberi yoktu. “Ne olmuş?” diye merakla sorduk. Öğretmenimiz şunları anlattı: “Dün gece, komşularının evinde yangın çıkmış. Yangın, Alilerin evine de sıçramış. Hemen itfaiyeye haber vermişler. Ne yazık ki itfaiye gelene kadar yangın hızla büyümüş. Evlerinin bir bölümü ve eşyaları yanmış.”

Öğretmenimiz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İtfaiye neden gecikmiş biliyor musunuz? Gereksiz ihbarlarda bulunanlar yüzünden. İtfaiye ve diğer acil durum çalışanları, gereksiz ihbarlar nedeniyle zaman kaybediyorlar. Gerçekten ihtiyacı olanlara bazen zamanında yetişemiyorlar. Gereksiz ihbarları yapanlar, acil durum yaşayanların yardım almasını geciktiriyor, hatta engelliyorlar.”

Çevrenizdeki yetişkinlerin söndürebilecekleri alevler için itfaiye çağırırsanız, gereksiz ihbarda bulunmuş olursunuz. Unutmayın ki gereksiz ihbarda bulunmak hem sorumsuzluktur hem de suçtur.

Öğretmenimiz bizlere şunları da söyledi: “Sadece itfaiyenin numarasını değil, tüm acil telefon numaralarını gerekli olmadıkça aramamalısınız. Acil durumlarda öncelikle çevrenizdeki yetişkinlerden yardım istemelisiniz.”

Bazı acil durumlarda okuldaysak öğretmenlerimizden veya okul yöneticilerinden yardım isteriz. Evdeysek aile büyüklerimizden yardım alırız. Aile büyüklerimiz evde yoksa komşularımıza haber verebiliriz. Bazı durumlarda ise yardım istemek için aile büyüklerimizi telefonla ararız.

Aile büyüklerinizin, yakın çevrenizdeki kişilerin telefon numaralarını bilmiyorsanız öğreniniz.

Güvenlik önlemlerini almamıza rağmen bazen can güvenliğimizi tehlikeye sokan durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlarda uzman kişi ve kurumlardan yardım almamız gerekir.

Acil durumda bulunduğunuz yere göre jandarma veya polisten yardım istemelisiniz. Bu kurumlara ait acil telefon numaralarından sadece birini aramalısınız.

Aile büyüklerimizin, çevremizdeki yetişkinlerin yardım edemeyecekleri acil durumlar da vardır. Bu durumlarda itfaiyeden, sağlık ekiplerinden, polisten, jandarmadan yardım isteriz.

AFAD, afetlerle ilgili çalışan, bilgilendirme yapan, önlemler alan bir kurumdur. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Afetler nedeniyle yardıma ihtiyaç duyduğumuzda aramamız gereken AFAD acil telefon numarası 1-2-2’dir. AFAD kuruluşu, doğal afetlerden korunmak için gerekli olan önlemleri alır. Doğal afet sırasında acil yardımda bulunur. AFAD’dan yardım istemek için telefondan 122’yi aramalıyız.

Kadınlara, çocuklara, engellilere ve yaşlılara kötü davranılması kabul edilemez davranışlardır. Bu tür davranışlar gördüğümüzde de arayabileceğimiz bir acil telefon numarası vardır. Alo 1-8-3 Sosyal Destek Hattı da gerektiğinde telefonla arayarak yardım isteyebileceğimiz kurumlardır. Can ve mal güvenliğimiz için bu kurumlara ait acil telefon numaralarını bilmemiz gerekir. Aile, kadın, çocuk, engelli ve sosyal hizmet danışma hattı 183’tür. Bu hat; kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara ihtiyaç duydukları konularda yardım eder. Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve
gazilere yönelik sosyal destek hattının acil telefon numarası 1-8-3’tür.

Yangına müdahale etmekle görevli kurum itfaiyedir. Telefon numarası 110’dur. Yangın anında bu numarayı arayarak
itfaiyenin yangına müdahale etmesini sağlamalıyız. Yangın çıktığında itfaiyeyi çağırırız. İtfaiyenin numarası 1-1-0’dır.

Eğer bir orman yanıyorsa arayacağımız numara 1-7-7’dir.

Bir arkadaşımız koşarken düştü. Başını duvara çarptı. Hemen telefonla ambulans çağırırız. Ambulans çağırmak için kullanacağımız numarayı bilmeliyiz. Ambulans çağırmak için 1-1-2’yi ararız. Acil hastalık, yaralanmalar ve trafik kazalarında ambulans çağırmak için telefondan 112’yi aramalıyız. Ambulanstaki sağlık görevlileri hastayı yerinde tedavi ederler, gerekirse hastanın hastaneye ulaştırılmasını sağlarlar.

Acil durumda arayabileceğimiz polis ve jandarmanın telefon numaralarını da bilmeliyiz. 1-5-5 polisin, can ve mal güvenliğimiz tehlikede olduğu zamanlarda polise haber vermek için 155’i ararız.

Jandarma, il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan yerlerde güvenliğin sağlanmasından sorumludur. 1-5-6 ise jandarmanın telefon numarasıdır. Gerektiğinde yardım almak için telefondan 156’yı arayarak jandarmaya haber vermeliyiz.

Gerekli durumlarda ailemize ulaşabilmek için onların telefon numaralarını öğrenmeliyiz. Böylece ihtiyaç duyduğumuzda kısa sürede ailemize ulaşabiliriz.

Acil telefon numaralarını ezbere bilmemiz gerekir. Ancak bu numaraları aramak için durumumuzun acil olup olmadığından emin olmalıyız. Acil durumlarda yardım alacağımız telefon numaralarını gereksiz yere aramamalıyız. Asılsız ihbarlarda bulunarak bu numaraları meşgul etmemeliyiz. Acil olmayan durumlar için arayıp bu numaraları meşgul etmemeliyiz. Gereksiz ihbarlarda ekiplerin, gerçekten ihtiyacı olanlara ulaşmalarını engelleyeceğimizi unutmamalıyız. Acil durumlarda yardım isteyebileceğimiz bu numaraları gereksiz yere aramamalıyız. Çünkü bu numaraların meşgul edilmesi, gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılmasını geciktirebilir. Bu yüzden can ve mal kaybı yaşanabilir.

Aşağıdaki soruları yanıtlayınız.
1. AFAD’a ait acil telefon numarası hangisidir?
2. Ambulans çağırmak için hangi acil telefon numarasını aramalıyız?
3. Sosyal destek hattına ait acil telefon numarası hangisidir?
4. Güvenlikle ilgili acil durumlarda arayabileceğimiz telefon numaraları hangileridir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.