Yoğurt yemenin sağlığa faydaları nelerdir?

Yoğurt yemek

Yoğurt yemenin sağlığa faydaları nelerdir?

Kilo vermeye yardımcı olur. Yoğurtta kalsiyum ve amino asitler vücuttaki fazla yağları yakarlar. Kasları kuvvetlendirir.  Fazla yağların dışarı atılmasında katkıda bulunurlar.

Zararlı bakterileri etkisiz hale getirir. Bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilirir.

Bünyeyi kuvvetlendirir. Bir porsiyon yoğurt, önemli bir miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücrelerini korur ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 içerir. Yeterli miktarda yoğurt tüketimi bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan açığın ortaya çıkmaması için önemlidir.

Yüksek tansiyonu önler. Günlük tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyon bir çok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük yeterli miktarda yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller.

Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği bağışıklık siteminin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında  soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve morarmalar yoğurt ile giderilebilir. Yoğurdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın, kararmaları ortadan kalktığını göreceksiniz.

İçerdiği çok farklı ve zengin miktardaki bileşenler ve besinler cilt sağlığını korur, cilt hücrelerini yeniler ve onarır. İçerdiği çinko ve laktik asit sayesinde ciltteki gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Kalın bir tabaka halinde cilde yoğurt uygulamak cilt yorgunluğunu giderir ve cildi sağlıklı gösterir.

Bebeklerin kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır, ishalden korur. Büyüme ve gelişme çağında diş ve kemik gelişimini hızlandırır, raşitizmden korur, kemikleri güçlendirir ve kırılmaları önler.

Yoğurt, vitamin içerdiği için suyu süzülmeden yenmelidir. Süzme yoğurt B vitamini bakınımdan fakirdir.

Yoğurdun doğal yollarla hazırlanıp tüketilmesinde çok fayda vardır. Yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olduğunca evde hazırlanması gerekiyor.

Sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamak istiyorsanız, hangi yaşta olursanız olun, yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir