Yazımı karıştırılan kelimeler nelerdir?

Online İlkokul

Yazımı karıştırılan kelimeler nelerdir?

Yazımı karıştırılan kelimeler ve doğru yazımları

Online İlkokul web sitemizde yazımı karıştırılan kelimelerin ya da ifadelerin doğru kullanımı ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu ilkemizdir ve amacımız yanlışı kullanmadan akılda sadece doğru bilginin kalıcılığını sağlamaktır.

Hoş geldin nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre gelen kişiye söylenen selamlama sözü olarak kullanılan bu söz ayrı şekilde yazılır. Bu kelimenin doğru kullanımı hoş geldin şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır. Hoş geldin veya hoş geldiniz sözlerinin doğru kullanımı ayrı şekilde yazılışı oluyor. Bu kelimenin birleşik şekilde kullanımı yanlış yazım yani yazım hatası oluyor. Bu nedenle bu sözcüklerin yazımını kullanacak olan kişilerin sözcükleri ayrı olarak hoş geldin şeklinde kullanması gerekiyor.
Hoş geldin cümlede nasıl kullanılır?
Evimizin yeni üyesi hoş geldin, bizi çok mutlu ettin.
Misafirleri kapıda hoş geldiniz diyerek karşıladı.
O kadar hukukumuz var bana bir hoş geldin bile demedi.

İnsülin nasıl yazılır?

Pankreas tarafından salgılanan, vücudun kan şekeri düzeyini ayarlayan, birçok hücre için büyüme faktörü olarak görev yapan, protein yapılı bir hormondur insülin. Bu kelimenin doğru kullanımı insülin şeklinde olmalıdır. İnsülin kelimesi halk arasında oldukça fazla hatalı kullanıma sahiptir. Hem söylerken, hem de yazarken farklı hatalı kullanımları mevcuttur. Bu kelime genellikle yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı insülin şeklinde olmalıdır.
İnsülin cümlede nasıl kullanılır?
Annemin şeker seviyesini düşürülemeyince, doktorlar tarafından, insülin kullanmasına karar verildi.
Günay teyzem günde üç defa insülin iğnesi vuruluyor.
Şekeri o kadar yükseldi ki, artık insülin iğnesi kullanmak zorunda.

Kedidili nasıl yazılır?

Genellikle dondurmanın yanında yenilen bir tür tatlı bisküvi anlamına gelir. Doğru yazılışı kedidili şeklinde olması gereken bu kelime, çoğu zaman ayrı kelimeler şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı kedidili şeklinde olmalıdır.
Kedidili cümlede nasıl kullanılır?
Muzlu kedidili pastasını çok severim.

Ret nasıl yazılır?

Uygun bulmama, geri çevirme, kabul etmeme, aile bireylerinden birinin sorumluluğunu üstünden atma, varlığını tanımama, aileden saymama, evlatlıktan ret anlamında kullanılan kelimenin doğru yazılışı ret şeklinde olmalıdır. Yani doğrusu t harfi ile bitmesidir. Dilimizdeki karşılığı, ‘uygun bulmama, geri çevirme, kabul etmeme’ olan ret kelimesi Türkçeye Arapçadan geçmiştir. Günümüzde bu kelimeyi kullanan vatandaşların büyük bir çoğunluğu ret kelimesini hatalı bir biçimde yazmaktadır. Oysa ret kelimesi reddetmek şeklinde kullanılınca d harfi ile yazılır.
Bunun dışında yazılan şekillerin hepsi imla hatasıdır. Fakat burada dikkat edilecek nokta şudur; eğer ret kelimesi tek başına kullanılıyorsa doğru yazım şekli “ret”tir. Ancak ret sözcüğü etmek sözcüğü ile birleşirse Türkçe imla kurallarına göre kelimenin sonundaki “t” harfi d harfi olarak yazılmalıdır. Bu durumda ” ret etmek ” değil de bu kurallar uygulanarak “reddetmek” şeklinde yazılır.
ret, -ddi
Arapça redd
Reddetmek Nasıl Yazılır?
Reddetmek kelimesinin anlamı; kabul etmeme, geri çevirme ve uygun bulmama şeklindedir. Arapça kökenli bir sözcüktür.
Ret kelimesini içeren birleşik kelimeler
reddedilmek, reddetmek, reddeylemek, reddihâkim, reddimiras, reddolunmak
Ret kelimesi cümlede nasıl kullanılır?
Dostundan ve ötekilerden kuvvetli bir ret bekliyordu.
Yarınki oylamada ret oyu kullanacağını açıkça bildirdi.

Var ol nasıl yazılır?

Yazım hatalarının en sıklıkla yapılan örneklerinden biri de Var Ol kelimesidir. Var Ol kelimenin doğru yazımıdır. Var ve ol birleşik yazılmaz, ayrı yazılır. Var olmak yazılış olarak ayrı yazılan bir kelimedir. Kullanımda yaygın olan birleşik yazım ise yanlış bir yazım şeklidir. Varlık ve olmak kelimelerinin kökleri ile oluşturulan var olmak kelimesi yazımı hataya neden olmaması için TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından düzenlenmiştir. Kelimelerin özünün değişmemesi için ayrı yazılmaları uygun görülmektedir.
Var ol cümlede nasıl kullanılır?
Sağ olun, var olun; iyi ki buradasınız!

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir