Vatanımızın ve milletimizin sembolleri nelerdir?

Vatanımızın ve milletimizin sembolleri nelerdir?

Bağımsızlık ve özgürlük sözcüklerinin anlamları nelerdir?

Her ülkenin diğerlerinden farklı bir bayrağı vardır?
Hangi ülkelerin kendi bayrağı olur?

Bizler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarıyız. Üzerinde yaşadığımız toprak parçası, bizim vatanımızdır. Aynı topraklar üzerinde yaşayan insan toplulukları “millet” olarak adlandırılır. Bayrağımız, vatanımızın ve milletimizin sembolüdür. Devletimizin özgür ve bağımsız olduğunun göstergesidir. Vatanını ve milletini sevenler, bayraklarını da severler ve ona saygı da gösterirler.

Vatanımızın ve milletimizin sembollerinden biri de millî marşımızdır. Bizim millî marşımızın adı “İstiklâl Marşı”dır. Millî marşımıza duyduğumuz saygı, vatan ve millet sevgimizin bir göstergesidir.

Bayrağımıza ve millî marşımıza saygımızı nasıl gösteririz?
İstiklâl Marşı’mızın şairinin adını nedir?

İstiklâl Marşı’mız hangi koşullarda, hangi duygularla yazılmıştır?

İstiklâl Marşı’mız yazıldığında Kurtuluş Savaşı’mız sürüyordu. Birçok şehrimiz işgal edilmişti. Devletimizin, milletimizin geleceği tehlikedeydi. Cephede savaşan askerlerimizi cesaretlendirecek, milletimizin duygularını ifade edecek bir millî marşa ihtiyaç vardı.

Büyük Millet Meclisi, para ödüllü bir yarışma düzenlenmesine karar verdi. Yarışma için çok sayıda şiir yazıldı. Mehmet Âkif Ersoy’dan da bir şiir yazarak yarışmaya katılması istendi. Tüm halkımız gibi Mehmet Âkif Ersoy da savaş nedeniyle yoksulluk çekiyordu. Ancak böyle önemli bir şiiri para ödülü karşılığı yazmayı kabul etmedi. Çevresindekiler, yarışmayı kazanırsa ödülü bağışlayabileceğini söyleyerek onu ikna ettiler. Böylece Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı yazdı. Umut, güven, vefa, cesaret, vatan ve millet sevgisini ifade ettiği şiiri çok beğenildi. Büyük Millet Meclisi tarafından millî marşımız olarak bestelenmesi için seçildi.

Mehmet Âkif Ersoy, yazdığı şiiri milletimize ve kahraman ordumuza hediye ettiğini söyledi. “Zaten o, milletimin eseridir. Ben gördüğümü yazdım.” dedi. Yarışmadan kazandığı para ödülünü de hastanede yatan gazilerimize bağışladı.

İstiklâl Marşı’mızı söylerken siz hangi duyguları hissediyorsunuz?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir