Çocukluğumla ilgili hatırladığım ilk şey

Atatürk

Çocukluğumla ilgili hatırladığım ilk şey

ATATÜRK’ÜN HAYATINDAN

Atatürk’ün çocukluğuyla ilgili neler biliyorsunuz?

Atatürk: Çocukluğumla ilgili hatırladığım ilk şey, okula gitme konusudur. Annem, dinî eğitim verilen mahalle mektebine gitmemi istiyordu. Babam ise Şemsi Efendi İlkokuluna gitmem gerektiğini düşünüyordu.

Atatürk, öğrenim hayatına mahalle mektebinde başladı. Kısa bir süre sonra babası tarafından Şemsi Efendi İlkokuluna yazdırıldı. Bu okulu başarıyla bitirdi.

– Babası ölünce Atatürk, annesi ve kız kardeşi Selanik’ten ayrıldılar. Bir çiftlikte köy hayatı yaşayan dayısının yanına taşındılar.

Atatürk: Çiftliğe taşınınca ben de köy hayatına karıştım. Dayım, bana tarla bekçiliği gibi görevler veriyordu. Ben de bu görevleri severek yapıyordum. Kardeşim Makbule’yle bakla tarlasının ortasındaki kulübede oturduğumuzu, kargaları birlikte kovaladığımızı unutamam.

Atatürk, çiftliğe taşındıklarında eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Bu durum hem onu hem de annesi Zübeyde Hanım’ı çok üzdü.

Atatürk: Annem okula gidemediğim için tasalanıyordu. Bir süre sonra Selanik’teki teyzemin yanına gönderildim. Böylece ortaokula kaydoldum.

Atatürk subay olmak istiyordu. Bu nedenle askerî okul sınavına girdi. Sınavı kazanınca da “Selanik Askerî Ortaokulu”na başladı.

Atatürk: Matematik dersinde oldukça başarılıydım. Matematik öğretmenimin de adı Mustafa’ydı. Bir gün bana, “Senin adın da Mustafa, benim adım da… Arada bir fark bulunmalı. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.” dedi. O günden sonra Mustafa Kemal adını kullanmaya başladım.

Selanik Askerî Ortaokulundan başarıyla mezun olan Atatürk, öğrenimini askerî okullarda sürdürdü. Sırasıyla Manastır Askerî Lisesini, İstanbul Harp Okulunu ve Harp Akademisini bitirdi.

Atatürk ailesine değer verirdi. Annesine karşı daima saygılıydı. Kardeşini çok severdi.

Atatürk’ün kız kardeşi Makbule: Ağabeyim ara verdiği eğitimine devam etmeye başlayınca ayrı kaldık. Ortaokuldayken hafta sonları ziyaretimize gelirdi. Bu buluşma günlerimiz çok eğlenceli geçerdi. Lise eğitimi için Manastır’a gittiğinde daha seyrek görüşür olduk. Ancak okulu tatile girdiğinde ziyaretimize gelirdi. Bu gelişlerinde bize Manastır’dan hediyeler getirirdi.

Atatürk’ün çocukluğu hakkında edindiğiniz bilgileri başka biriyle paylaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir