Umut

Umut nedir?

Umut

Umut nedir? Umut ne demektir? Umut kelimesinin anlamı nedir?

Umut veya Ümit kelimesinin anlamı nedir?

Bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı.

Ummaktan doğan güven duygusu, ümit

Umulan şey, ümit

Ummanın, ümidin verdiği rahatlık, ferahlık duygusu demektir.

Bir şeyin olmasını istemek, beklemek veya sanmak, tahmin etmek

İnsanların hayatlarında meydana gelecek  bir takım olayların veya durumların olumlu sonuçlar oluşacağına inanması, umut duygusunun temel dayanağıdır.

Gelecekle ilgili olmasını bekleyerek olumlu hayaller kurmaktır. Bizi geleceğe bağlayan en önemli duygudur umut. Umut, kişinin gelecekte hayatına olumlu katkı sağlayacağına inandığı olaylar ve durumlara karşı beklentisidir.

Umut bir erdemdir. Olaylar karşısında ümitvar olmalı ve dirençli olmalıyız. Umudunu kaybeden bir insan Allah’tan yardım isteyemez, geleceği için çalışmayı bırakır. Dolayısıyla direncini ve sabrını da kaybeder. Geleceği için çalışan insanların ortak olan belki bir tek duygusu vardır o da umuttur.

Umut duygusu insanın en anlamlı duygusudur. Çünkü insan bu duygu ile hayata tutunur. İnsanlar bu duygu uğruna paralarını, kariyerlerini hatta hayatlarını risk etmekten çekinmezler. İnsan bu duygusundan vazgeçerse o insan için hayatın anlamı kalmaz.

Çalışkan insanların kaybetmedikleri iki şey vardır birincisi umut ikincisi de azimdir. Azimli insanlar umutlarını kaybetmez çünkü umut azime dayalı olan bir duygudur. Bir inşaatçının binayı dikmesi onun bu işi sadece para kazanıp ailesini geçindirmeye çalışan biri gibi gösterebilir. Doğrudur da. Ama bu işin arkasında insanların azimlerinin ve umutlarının olduğu hep unutulur. Bunların unutulması unutan kişi için hayatın unutulmasıyla aynı anlama gelir. Bir bebek için biberonu, bir çocuk için boya kalemleri, bir genç için yüz aldığı bir yazlı notu, bir cerrah için başarılı bir ameliyatı, bir hasta için iyileşme hayali, bir yaşlı için de eski çevikliği olabilir umut. İnsan içinde her zaman bir umut olacağını bilmelidir.

Umut nedir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir