Ülkemize farklı ülkelerden göç etmiş insanların yaşamını kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

Ülkemize farklı ülkelerden göç etmiş insanların yaşamını kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

Ülkemize farklı ülkelerden göç etmiş insanların yaşamını kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

Güneşli güzel bir gündü ve parktaki herkes çok eğleniyordu. Etrafımız saklambaç, kovalamaca, körebe oynayan çocukların sesiyle yankılanıyordu. Birden tek başına oturmuş etrafı izleyen bir çocuk fark ettim.

Koşup yanına gittim. “Bizimle oynamak ister misin?” diye sorduğumda beni anlamadı. Sadece “Benim adım İmad.” diyebiliyordu ve ülkesinin adını söyleyebiliyordu. Anlaşılan dilimizi yeni öğreniyordu. Bu yüzden Mehmet’ten yardım istedik. Mehmet, babasının görevi nedeniyle İmad’ın geldiği ülkede yaşamıştı. Oranın dilini az da olsa biliyordu. İmad’la konuştu. İmad ve ailesinin ülkemize göç etmek zorunda kaldığını öğrendik. Dilimizi bilmediği için hiç arkadaşı olmadığını anladık. Öğretmenimiz, farklı kültürdeki insanların okula uyumlarını kolaylaştırmak için
onları oyunlarımıza dâhil etmemiz gerektiğini anlatmıştı. Ben de elinden tutup onu körebe oynayan arkadaşlarımın yanına götürdüm. Körebe oynamak için aynı dili konuşmamız gerekmiyordu. Bizimle birlikte oynadı. Çok eğlendiği her hâlinden belli oluyordu. Artık farklı kültürden yeni bir arkadaşımız olmuştu.

İnsanlar, daha iyi bir yaşam isteği, eğitim ya da tehlikelerden uzaklaşma gibi nedenlerle göç ederler. Ülkemize
de bu sebeplerle göç etmiş insanlar vardır. Bu insanlar, kültür farklılığı nedeniyle çeşitli zorluklar ile karşılaşabilirler.
Yaşadıkları yere uyum sağlamaları için onlara yardım etmeliyiz.

Özge 3/C sınıfı öğrencisi idi. Özgelerin sınıfına yeni bir öğrenci gelmişti. Adı Abdulhamid RAMI idi. Öğretmeni, Abdulhamid’i sınıftaki öğrencilerle tanıştırdı. Abdulhamid’in başka bir ülkeden ülkemize göç etmek zorunda kaldığını ve dilimizi iyi bilmediğini belirtti. Abdülhamid’in sınıfa ve okula alışması, uyum sağlaması için öğrencilerden yardım istedi.

– Ben Mert, ülkemize hoş geldin.

– İsmim Mahmut, buraya Suriye’den göç ettik.

Bazı ülkelerde savaş, kıtlık gibi nedenlerle yaşam şartları zorlaşmaktadır. Bu tür ülkelerin vatandaşları daha iyi şartlarda yaşayabilmek için başka ülkelere göç etmektedirler. Bizim ülkemize de farklı ülkelerden göç eden kişiler vardır. Onlara, ülkemizde karşılaştıkları zorlukları gidermeleri için yardım etmeliyiz.

– Bugün komşumuz Nurcahan abla ile tanıştım. Türkmenistan’dan gelmiş. Üniversitede okuyor.

– Akina’nın babası ülkemize çalışmaya gelmiş. Babamla aynı iş yerinde çalışıyorlar.

Çeşitli nedenlerle başka ülkelerden ülkemize göç eden kişilere karşı anlayışlı olmalıyız. Onların yaşam tarzlarına ve
alışkanlıklarına saygı duymalıyız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir