Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki insanlar için neler yapabiliriz?

Yardım kampanyası

Ülkemizde yaşayan farklı kültürdeki insanlar için neler yapabiliriz?

Ülkemizde ailemizle birlikte mutlu ve güvenli bir şekilde yaşıyoruz. Ancak bütün çocuklar bizim gibi şanslı değil. Savaşlar yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kalan çocuklar, kadınlar ve yaşlılar var. Bu insanların bir kısmı güvenli bir şekilde yaşayabilmek için ülkemize gelmektedir. Ülkemizde yeni bir hayata başlamak isteyen insanlar olabilir. İster zorunlu isterse gönüllü gelsinler bu insanlara yardımcı olmalıyız. Çünkü diline, yaşayışına, kültürüne yabancı olan bir ülkede yaşamak çok da kolay değildir. Peki, bu arkadaşlarımız için neler yapabiliriz? Hangi projelere katılabiliriz?

Bu arkadaşlarımız için yardım faaliyetlerine katılabiliriz. Arkadaşlarımızın kıyafet, kitap, kırtasiye gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yardım projeleri yapabiliriz.

Ülkemize gelen arkadaşlarımıza ev kurmalarında yardımcı olabiliriz. Evlerimizdeki fazla eşyalarımızı onlarla paylaşabiliriz. Okulumuzda veya mahallemizde büyüklerimizin yardımıyla ev eşyaları toplayıp ihtiyacı olanlara dağıtabiliriz.

Bu arkadaşlarımızın ülkemize alışması için onlara destek olmalıyız. Onlarla ilgilenmeli, problemlerine çözüm aramalıyız. Farklılıklarımıza rağmen birbirimize saygı duymalıyız. Okulumuzda bulunan farklı milletlere sahip arkadaşlarımızı oyunlarımıza katarak onların okula alışmasına katkı sağlayabiliriz.

Arkadaşlarımız farklı ülkelerden geldikleri için yabancı diller konuşurlar. Onlara Türkçeyi öğrenmeleri için yardımcı olabiliriz. Onlarla bol bol sohbet edebiliriz. Türkçeyi kolay öğrenmeleri için birlikte film izleme günleri düzenleyebiliriz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir