Trafik kurallarına neden uymalıyız?

Trafik ışıkları

Trafik kurallarına neden uymalıyız?

Trafik ışıklarının bulunduğu yerlerde karşıdan karşıya geçerken yayalar için yeşil ışığın yanmasını beklemeliyiz. Yayalar için yeşil ışık yanınca hızlı adımlarla karşıya geçmeliyiz. Trafik ışıklarına uyarsak tehlikeli durumlarla karşılaşmayız.

Karşıdan karşıya geçerken alt ve üst geçitler, trafik ışığının bulunduğu yerler, yaya ve okul geçitleri ile trafik polisinin olduğu bölgeler güvenli geçiş yerleridir. Bu yerleri kullandığımız zaman kazalardan korunmuş oluruz.

Otomobilde yolculuk yaparken arka koltukta oturmalıyız. Emniyet kemerini takmalıyız. Böylece ani bir fren yapıldığı zaman aracın içinden fırlamamış oluruz.

Duran iki aracın arasından karşıya geçmek tehlikeli bir davranıştır. Böyle bir durumda, hareket hâlindeki araç sürücüsü bizi fark etmeyebilir. Bu yüzden bir kazayla karşılaşabiliriz.

Yolculuk sırasında elimizi, kolumuzu ve başımızı araç camından dışarıya çıkarmamalıyız. Bu tür tehlikeli davranışlar dışarıdaki herhangi bir cisme çarparak yaralanmamıza neden olabilir.

Kaldırımın yola uzak tarafından yürümeliyiz. Böylece araçlardan uzakta yürüyerek kazalardan korunmuş oluruz.

Duran bir aracın önünden veya arkasından karşıya geçmeye çalışmamalıyız. Çünkü duran araç trafiği iyi görmemizi engeller. Ayrıca hareket hâlindeki araç sürücüsü de bizi göremez. Böyle bir durum kazaya sebep olabilir.

Bisiklet sürmek için varsa bisiklet yollarını, yoksa park ve trafiğin olmadığı yerleri tercih etmeliyiz. Bisiklet ve paten sürerken kask, dirseklik ve dizlik takmalıyız. Bunları takmazsak yaralanabiliriz.

Trafikte güvenliğimizi sağlamak için trafik kurallarına uymalıyız. Trafik kurallarına uymadığımız zaman tehlikeli bir durumla karşılaşabiliriz. Bu tür durumlar kazalara, yaralanmalara hatta kazalara neden olabilir. Hem can kaybı hem de mal kaybı meydana gelebilir.

  • Karşıdan karşıya geçerken güvenli geçiş yerlerini kullanmalıyız.
  • Trafik işaret ve levhalarına dikkat etmeliyiz.
  • Trafik polisinin uyarılarına uymalıyız.
  • Arka koltukta oturmalı ve emniyet kemerimizi takmalıyız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir