Çevremizde karşılaşabileceğimiz kazaları önlemek için neler yapmalıyız?

Evdeki güvenlik kuralları nelerdir?

Çevremizde karşılaşabileceğimiz kazaları önlemek için neler yapmalıyız?

Ev kazalarını önlemek için neler yapılabilir?

Oyuncaklarımızı ortada bırakmak çeşitli kazalara neden olabilir. Bu yüzden oyuncaklarımızı dağınık bırakmamalı, mümkünse kendi odamızda oynamalıyız.

Evimizin temizliği için kullanılan deterjanlara dokunmamalıyız. Deterjanlara dokunmak, onları koklamak sağlığımızı tehlikeye sokabilir.

İçinde ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir maddeyi koklamamalıyız. Onlara dokunmamalıyız. Ne olduğunu bilmediğimiz maddelerin tadına bakmamalıyız. Bu maddeler zehirli olabilir. Zehirli maddelere sadece dokunmak bile sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

Özellikle okul laboratuvarlarında bu kurallara dikkat etmeliyiz. Laboratuvarda öğretmenimizin izni olmadan hiçbir şeyi almamalı ve kullanmamalıyız.

Merdivenlerin sağ tarafından çıkmalı ve sağ tarafından inmeliyiz. Merdivenlerde oyun oynamamalı, itişip kakışmamalıyız. Aksi durumda düşüp yaralanabiliriz.

Isınma amaçlı kullanılan soba ve elektrikli ısıtıcılara fazla yaklaşmamalıyız. Bu ısıtıcıları dikkatsizce kullanırsak bir yerimizi yakıp yaralanabiliriz.

Evimizde ütü, ocak veya fırın çalışırken bunlara el sürmemeliyiz. Bunlardan başka sıcak çaydanlığa veya tencereye dokunmak, onların üzerimize devrilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda yaralanabiliriz.

Pencere, balkon ve merdiven gibi yüksek yerlerden sarkmamalıyız. Evde küçük kardeşimiz varsa pencereleri ve balkon kapılarını açık bırakmamalıyız.

Yüksek ağaçlara veya duvarlara tırmanmak tehlikeli olabilir. Yüksekten düşerek ciddi şekilde yaralanabiliriz.

Oyuncaklarımızı ağzımıza almamalıyız. Özellikle küçük parçalı oyuncaklar soluk borumuza kaçabilir. Bu durum boğulmalara neden olabilir. Küçük parçalı oyuncaklarımızı oynadıktan sonra kaldırmalıyız.

Okulda, evde veya kantinde ağzımızda lokma varken konuşmamalıyız. Ağzımızda lokma varken konuşursak boğazımıza yiyecek kırıntısı kaçabilir ve boğulma riskiyle karşılaşabiliriz.

Evimizdeki elektrikli ev aletlerini kullanırken dikkatli olmalıyız. Prizlere, fişlere dokunmamalıyız. Prizlere dokunmak elektrik çarpmalarına neden olabilir.

Parkta, sokakta veya caddede açıkta bulunan elektrik kablolarına ve direklerine dokunmamalıyız. Elektrik çarpmasına neden olabilecek yerlerde kuru kafa işareti bulunur. Bu işareti gördüğümüz yerlerde daha dikkatli davranmalıyız.

Sokakta kimin olduğunu bilmediğimiz valiz, çanta, kutu gibi eşyalara dokunmamalıyız. Sahibi belli olmayan bu eşyaları büyüklerimize haber vermeliyiz.

Tek başımıza havuza, göle veya derelere girmemeliyiz. Denizde yüzerken kıyıdan çok uzaklaşmamalı ve ailemizin koyduğu kurallara uymalıyız.

Evde, okulda, sokakta veya parkta birçok kaza ile karşılaşabiliriz. Kazalar yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilir. Bu yüzde dikkatli davranmalıyız. Kazalardan korunmak için çeşitli tedbirler alabiliriz.

 • Derinliğinin ne kadar olduğunu bilmediğimiz sulara atlamamalıyız.
 • Elektrikli ev aletlerini dikkatli kullanmalıyız.
 • Halı ve paspasların kaymaması için önlemler almalıyız.
 • Kesici delici aletlerle oynamamalıyız.
 • Kibrit, çakmak gibi yanıcı ve yakıcı maddelerle oynamamalıyız.
 • Ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir şeyi yememeli, içmemeli ve onlara dokunmamalıyız.
 • Oyuncaklarımızı ortada bırakmamalıyız.
 • Sınıfımızda, koridorlarda koşmamalıyız. Arkadaşlarımızı itmemeli, onlara zarar verebilecek davranışlarda bulunmamalıyız.
 • Soba, fırın, ocak gibi ev eşyalarına dokunmamalıyız.
 • Temizlik maddelerine dokunmamalıyız.
 • Yere dökülen herhangi bir sıvı, kaymalara ve düşmelere neden olabilir. Bu durumu bir aile büyüğümüze bildirmeliyiz.
 • Yiyecek ve içecek kaplarına deterjan, böcek ilacı, boya gibi sağlığımıza zararlı maddeleri koymamalıyız.
 • Yüksek yerlere tırmanmamalıyız. Yüksekten almamız gereken bir şey varsa büyüklerimizden yardım istemeliyiz.
 • Yüzme bilmiyorsak havuza girmemeliyiz.

Dikkatsizlik ve kurallara uymama çeşitli kazaların meydana gelmesine neden olur. Kazalarla karşılaşmamak için gerekli tedbirleri almalıyız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir