Sosyal yardımlaşma faaliyetleri nelerdir?

tarih kadın yardımlaşma kurtuluş savaşı

Sosyal yardımlaşma faaliyetleri nelerdir?

Çevrenizde yapılan yardımlaşma faaliyetleri nelerdir?

– Çocuklar, Tepecik köyündeki ilkokulda okuyan arkadaşlarınızın okul kütüphanelerinde kitapları yokmuş.
– Öğretmenim, ben evimizdeki kitaplıktan okuduğumuz kitapları getirebilirim.
– Ben, mahallemizdeki arkadaşlarıma söylerim. Arkadaşlarımın okudukları kitapları getiririm.

Öğretmen: Çocuklar, hepinizin bu sosyal yardımlaşmaya katılmak için istekli olması çok güzel. Geçen sene de aynı okula ayakkabı, giysi ve kırtasiye yardımında bulunmuştuk.

İnsanlar, her konuda birbirlerinin yardımına ihtiyaç duyabilirler. Başka okullarda, bizim yardımımıza ihtiyacı olan arkadaşlarımız olabilir. Bu arkadaşlarımıza elimizden gelen yardımı yapmalıyız. Böylece onların ihtiyaçlarını karşılamaya, daha iyi eğitim almalarına yardımcı olabiliriz.

Tolga, o gün çok üzgündü. Cenk, arkadaşına niçin üzgün olduğunu sordu, arkadaşının sorununu dinledi. Ablası, başka bir ildeki okulu kazanarak şehir dışına gittiği için Tolga üzgündü. Cenk, tatillerde ablasının gelebileceğini söyleyerek onu teselli etti. Tolga, sorununu arkadaşıyla paylaştığı için rahatlamıştı.

Arkadaşlarımızın iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmalıyız. Onlara yardım etmeliyiz. Yardımlaşma ve dayanışma, dostluk duygularımızı geliştirir, bireylerin mutlu olmalarını sağlar. Tek başımıza çözmekte zorlandığımız sorunlar, yardımlaşma ve dayanışma ile daha çabuk çözülür.

Kurtuluş Savaşı’nda kadın, erkek, çocuk tüm halk dayanışma içinde oldular. Türk milletinin bu dayanışması sayesinde Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve çok iş yapabilir. Dayanışma okulda öğrenciler, ailede aile bireyleri ve toplumda halk arasında olabilir.

Okulda, hangi konularda sosyal yardımlaşma ve dayanışma ile ilgili çalışmalar yapılabilir?
Okulunuzda sosyal yardımlaşma ile ilgili yapılan bir etkinlikler nelerdir?
Ailenizin katıldığı bir yardım kampanyası var mı?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir