Sağlık için temizliğin önemi nedir?

banyo havlu temizlik

Sağlık için temizliğin önemi nedir?

Ellerinizi ne zaman yıkıyorsunuz?

Kendimizin ve toplumun sağlığını korumak için ortak kullanılan yerlerin temizliği çok önemlidir. Bunun için hijyene dikkat etmeliyiz. Bazı temizlik önlemleri almalıyız. Sınıfımız, arkadaşlarımızla birlikte kullandığımız ortak kullanım alanlarındandır. Sınıfımızın temiz olması, hepimizin sağlığı için önemlidir. Sınıfımızı temiz tutmalıyız. Çöpleri, çöp kutusuna atmalıyız. Teneffüslerde sınıfımızı havalandırmalıyız.

Hapşırırken ve öksürürken çevremizdekilere mikrop bulaştırmamak için ağzımızı mendille kapatmalıyız. Hastayken okula gitmemeliyiz, gidersek maske takmalıyız.

Tuvaletler en çok mikrobun olduğu yerlerdir. Tuvaletleri temiz kullanmalıyız ve temiz olarak bırakmalıyız. Tuvalete girdiğimizde ve tuvaletten çıkarken sifonu çekmeliyiz. Tuvaletten çıkınca mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Lavaboyu kirli bırakmamalıyız.

Oyun parkları, her gün pek çok çocuğun oyun oynadığı ortak kullanım alanlarıdır. Bu alanların temiz kullanılması çok önemlidir. Parkta giydiğimiz giysileri, eve gelince değiştirmeliyiz. Hastalıklardan korunmak için park dönüşü, el ve vücut temizliği yapmalıyız.

Spor salonlarında temizlik kurallarına dikkat etmeliyiz. Böylece hem kendimizin hem de burayı kullananların sağlığını korumuş oluruz.
• Dışarıda kullanılan ayakkabıyla spor salonuna girmemeliyiz.
• Spor yaparken temiz ve yaptığımız spora uygun kıyafetler giymeliyiz.
• Spor salonunun tuvalet ve lavabolarını temiz kullanmalıyız. Tuvalette giydiğimiz terlik veya spor ayakkabısıyla spor salonuna girmemeliyiz. Tuvaletten çıkınca mutlaka ellerimizi sabunla yıkamalıyız.
• Spordan sonra duş yapmalıyız. Duşta terlik giymeliyiz.
• Hastayken başkalarının sağlığını korumak için spor salonuna gitmemeliyiz.

Ortak kullanım alanlarında temizliğe dikkat etmek niçin önemlidir?

Günlük hayatınızda, okul dışında kullanılan ortak kullanım alanlarında uyguladığınız temizlik kuralları nelerdir?

Öğrencilerin sağlıklı bir ortamda ders yapabilmesi için sınıflarında nelere dikkat etmeleri gerekir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir