Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlığımıza yararlı olan besinler nelerdir?

Ana Sayfa » Güncel » Sağlığımıza yararlı olan besinler nelerdir?
Sağlığımıza yararlı olan besinler nelerdir?

Sağlığımıza yararlı olan besinler nelerdir?

Sağlıklı yaşam için doğru beslenmek son derece önemlidir.

Suyun temel içeceğimizdir. Süt, yoğurt, peynir, ayran, tereyağı gibi besinler büyümemiz ve kemik gelişimimiz için önemlidir.

Et, tavuk, balık ve yumurta sağlıklı beslenmek için gerekli besinlerdendir. Bu besinler, hayvansal kaynaklıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların bu besinleri mutlaka tüketmesi gerekir.

Elma, armut, şeftali, erik; ıspanak, kabak, domates, biber gibi meyve ve sebzeler sağlıklı beslenmede önemlidir. Meyve ve sebzeler, bizi hastalıklara karşı korur, direncimizi artırır. Sağlığımız için bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Sebze ve meyveler, bitkisel kaynaklı besinlerdir.

Ekmek, makarna, bulgur, pirinç, ceviz, badem, fındık gibi ürünler, yararlı yiyeceklerdendir. Ancak ekmek ve makarna gibi besinlerin fazla tüketilmesinin şişmanlığa yol açtığı unutulmamalıdır.

Asitli içecekler, cips, çikolata, bisküvi gibi besinlerin tüketilmesi sağlığımıza zarar verir. Bu besinler şişmanlığa yol açar ve bazı hastalıklara sebep olur.

Paketsiz ve açıkta satılan gıdalar da sağlıklı değildir.

Sağlığımıza yararlı olan besinler nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Anlamlı ve kurallı cümleler oluşturma Zika virüsü nedir? Belirtileri Nelerdir? Zika Virüsü Nasıl Bulaşır? Engellilerin ve yayaların trafikte karşılaştığı sorunlar nelerdir? A Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı Kelimeler İstiklal Marşı’mızı yazarak millî birlik, beraberlik ve manevi değerlerimizi en iyi şekilde ifade eden şairimiz kimdir? Acemi nalbant gibi kâh nalına vurur, kâh mıhına atasözünün anlamı nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır