Replika ürün

Replika ürün nedir?

Replika ürün

Replika ürün nedir? Replika ürün ne demektir?

Replika, bir şeyin birebir kopyası demektir. Replika ürün de orjinal bir ürünün aynısının yapılmasıdır. Replika ürünlerin en önemli özelliği orjinallerine çok fazla benzemesidir. Orjinalinden ayırt edilemeyecek şekilde yapılırlar. Orjinal bir telefon ile replika bir telefonu dışarıdan bakıldığında ayırt edebilmek çok zordur. Orjinal telefonda kullanılan malzemeler kalitelidir, replika ürünlerde bu kalite düşmektedir. Replika ürünler için sahte, fake, çakma, taklit veya imitasyon sözlerini de kullanabiliriz. Bazı ülkeler replika ürünler de o kadar ilerlemişlerdir ki internetten orjinal zannederek sipariş ettiğiniz bir ürünün replika olduğunu anlayamıyorsunuz.

En çok hangi ürünlerin replikaları bulunmaktadır?

Replika kategorisine girmeyen ürün neredeyse yok. Her şeyin sahtesi üretilebiliyor. Replikası yapılan ürünlerin en başında ise; cep telefonları, bayan çantalar, parfümler, kozmetik ürünler, takılar, güneş gözlükleri, saatler, giyim ve ayakkabı sektörü geliyor.

Replika ürün, orjinal olan bir ürün ile dış görünüş açısından aynı olan demektir. Tabi dış görünüş açısından aynı olsalar da, imal edilirken kullanılan malzeme, üretim mekanları ve fiyatları birbirlerinden oldukça farklıdır.

1. sınıf replika ve benzeri sloganlar ile müşteriye aynısıymış izlenimi verilerek satılmaktadır. Replika kavramının ne olduğunu bilmeyen biri, başlangıçta bu kelimenin bir marka veya markaya ait olduğunu sanabilir.

Replika ürünleri ayırt etmenin yolları nelerdir?

Replika ürün nasıl anlaşılır?

Marka ürün kullanan biriyseniz, sahte bir ürün gördüğünüzde anlayacaksınızdır. Bir ürünü alırken, orijinal mi yoksa sahte mi diye tereddüt ederseniz bilmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Replika ürün ile orijinal ürün arasındaki en büyük farklar şunlardır:

En belirgin olan ayrıntı fiyat farkıdır. Yurtdışından orjinal ürünü düşük bir fiyatta getirip satan insanları gözardı edersek, orjinal gibi duran bu ürünlerin fiyatı karşısında yanılmayalım. Çünkü orjinal ürünün fiyatı aşırı derecede düşmez. Hiçbir orijinal ürün gerçek fiyatından onlarca kat daha aşağısına satılmaz.

Orjinal ürün ile replika ürün arasında ağırlık farkı vardır. Bu farkı elinize aldığınızda ya da hassas terazilerde hissedebilirsiniz. Replika bir ürünü orjinalini satan bir mağazaya götürüp ağırlıklarını kıyaslarsanız, replikasyon ürünün yapımıyla orjinal ürünün yapımında kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olduğunu anlayabilirsiniz.

Orjinal bir marka pantolon ile bunun sahtesi olan replika bir pantolon arasında gözle görebileceğiniz bir renk farkı olmaktadır. Bir çok orjinal tekstil ürününde, ürünün bir tarafında hologram kullanılırken replika ürünlerde bu hologramlar kullanılmaz ya da hologram çok basit ve kalitesiz bir şekilde yapılır.

Eğer bir ürünü online mağazadan alacaksanız mutlaka güvenilir bir mağazadan alın. Büyük ve güvenilir online mağazalar müşteri hakları ve memnuniyeti konusunda çalışmalar yapmaktadır. Beğenmediğiniz veya sorun çıkan bir ürünü bilinen online mağazalarda değiştirme ve para iadesi gibi haklarınız var iken bazı online mağazalarda hiç bir hakkınız bulunmamaktadır. Replika ürünlerin genelinde garanti belgesi ve kullanım kılavuzu fotokopi şeklinde gelmektedir. Fatura, bir ürünün olmazsa olmazıdır. Replika olarak aldığınız bir ürün dahi olsa elinizde fatura olması yaşayabileceğiniz bir sıkıntıya karşı hakkınızı aramanızda yardımcı olacaktır. Garanti belgesine benzer bir durum olan servis sistemi replika ürünlerde bulunmaz. Replika ürünlerde servis hizmeti söz konusu değildir.

Bilerek alışveriş yaparsanız, ürünün orijinalliğini anlayabilirsiniz. Bir ürünün orijinal bir ürün olduğuna inandınız ve alıp kullanmaya başladınız. Aldığınız giyim eşyası gerçek kalitede değilse, her yıkandığında rengi solacaktır. Replikası en çok yapılan bayan çantalarından replika bir çanta kullanıyorsanız, bir süre sonra derisinde çatlaklar oluşmaya ve pul pul dökülmeye başlayacaktır.

Replika ürünlerin en yaygın olduğu ürünlerden biri de güneş gözlükleridir. Gerçeğiyle birebir benzerlik gösteren güneş gözlüklerini, orijinalinden ayırmak gerçekten çok zor. Replika bir güneş gözlüğü almışsanız, özellikle güneşin en etkili olduğu yaz sıcaklarında, gözlerinizin yorulduğunu ve sulandığını göreceksiniz. Bu da kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğundan kaynaklanmaktadır.

Replika ürün alınır mı?

Replika ürün orjinal ürünlerin pahalı olması insanların alım gücü olmaması sebebiyle tercih edilir. Popüler ürünleri daha ucuza alma hevesi replika ürünlere yönelimi artırmıştır.

Paranız yetmiyor ise ve dışardan gürülsün havam olsun diyorsanız replika ürünleri alırsınız. Fakat uzun süre kullanmanız mümkün olmayabilir ve orjinalinin verdiği tadı replika vermeyebilir. Replika bir telefon, bilgisayar ya da tablet ile oyun oynarken bile sorunlar oluşur. Üreticiler bir akıllı telefon için yıllarını harcıyorlar, birisi geliyor anında aynısının daha düşüğünü yapıyor ve piyasaya sürüyor. Replikaya vereceğin paraya daha düşük orjinal model bir ürün almak daha mantıklı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir