Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/onlineil/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

R harfi ile başlayan kız isimleri

R harfi ile başlayan kız isimleri

RUKİYE Rukiye isminin anlamı nedir?

Beğenilen isimlerden ve Türkiye’de kız çocukları için kullanılan bu isim İslami açıdan da önemli bir yere sahiptir. Rukiye ismi Türkiye’de kızlara verilen isimler arasında sıklıkla tercih edilen bir isimdir.

Rukiye, Arapça kökenli bir isimdir. Arapçadan dilimize geçmiştir. Çok uzun yıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmış ve Türkçede yaygın kullanılan isimlerdendir. Anlam açısından Türkçe karşılığı ise, ‘Büyüleyici, sihirleyici’ anlamındadır.

En güzel kız isimlerinden biridir. Hem gündelik hayatta kullanılan anlamı hem de İslami açıdan anlamına bakarak bebeğiniz için ona bahşedebilirsiniz.

– Büyüleyici ve sihirleyici,

– Efsun,

– Peygamber efendimizin kızlarından birinin adı,

Rukiye ismini tek başına kullanabilir ya da değişik isimler ile bir araya getirerek güzel bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

Büyülü ve sihirli anlamları ile beraber aynı zamanda peygamber efendimizin kızlarından birinin adı olarak, Türkiye’de yaygın değerlendirilen bir isimdir. Arapçada her ne kadar sözcük anlamı üzerinden de kullanılsa bile, Türkiye’de bu açıdan değerlendirilmez.

Rukiye İsmi Kuran’da Geçiyor mu?

Rukiye ismi İslam alemi için önemi bir isimdir ve müslümanlar tarafından değer görmektedir. Bunun nedeni Peygamber Efendimiz Mustafa (sav)’in kızlarından birinin bu ismi taşımasıdır. Bu isim Kuran’da geçmemektedir. Kuran’da geçmemesine rağmen Peygamber Efendimizin bu ismi kızına vermesi çoğunluğu Müslümanlardan oluşan ülkemizde sık bir şekilde tercih edilmesine neden olmaktadır. Kelime manası olarak da büyüleyici, efsun sihir manasına gelir. Ancak ismin günümüzde en çok öne çıkmasının nedeni Peygamber Efendimiz’in kızının ismi olmasıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.