Paramızı harcarken nelere dikkat etmeliyiz?

Paramızı harcarken nelere dikkat etmeliyiz?

Gizem ve kardeşi Görkem birlikte kitapçıya gittiler. Gizem, almak istediği kitapları seçip kasaya giderken Görkem’ in yüzünün asık olduğunu fark etti. Nedenini sorduğunda ise kardeşi:

– Ben de kitap almak isterdim ama yeteri kadar param yok, dedi.

Üzgün bir ifadeyle ablasına sordu:

– Benim harçlığım hemen bitiyor. Sen paranı nasıl biriktiriyorsun? Gizem gülümseyerek:

– Ben harçlığımı boş yere harcamıyorum. Önce ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Kalan paramı da mutlaka biriktiriyorum. Paramı biriktirdiğimde hem istediklerimi alabiliyorum hem de aile bütçemizi korumuş oluyorum.

Gizem, kardeşine barınma, beslenme, giyinme gibi ihtiyaçlarımızın hayatımızı devam ettirebilmek için gerekli olduğunu anlattı. Bir de bizi mutlu eden isteklerimizin olabileceğini ama paramızı harcarken temel ihtiyaçlarımıza öncelik vermemiz gerektiğini söyledi.

Görkem, para biriktirmenin önemini ve boş yere para harcamaması gerektiğini anlamıştı.

Aile bütçemizi korumak için neler yapmalıyız?

Ailemizi zor durumda bırakmamalıyız.

Aldığımız ürünlerin kaliteli ve ucuz olmasına dikkat etmeliyiz.

Gereksiz yere para harcamamalıyız.

Harçlıklarımızı boşa harcamayıp kumbaramızda biriktirmeliyiz.

İhtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz.

İsteklerimiz konusunda ısrar etmemeliyiz.

Tasarruf yapmalıyız.

Biriktirdiğimiz para ile ne almalıyız?

Paramızı önce ihtiyaçlarımız için harcamalıyız. Bu nedenle alacağımız ürünlere ihtiyacımızın olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

– Bebek almak ister misin?

– Hayır. Kalem ve silgiye ihtiyacım var.

İhtiyaçlarımızı ve isteklerimizi karşılamak için paraya gereksinimimiz vardır. Paramızı ihtiyacımız olan ürünlere harcamalıyız.

– Aslında bu monta ihtiyacım yok.

İhtiyacımız kadar giysi ve ayakkabı almalıyız. İhtiyacımız olmayan bir ürünü alırsak paramızı boşa harcamış oluruz.  Ayrıca bize küçük gelen, yıpranmamış giysilerimizi de ihtiyacı olanlara verebiliriz.

– Anneciğim, bu kazağı alabilir miyiz?

– Hayır, o çok pahalı.

İhtiyacımız olan bir ürünü alırken dikkatli davranmalıyız. Alacağımız ürünün kaliteli ve fiyatının uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Böylece aile bütçemizi korumaya özen göstermiş oluruz.

Ailemiz eğlence için de bütçe ayırır. Biz de eğlence yerlerinde bütçeye uygun davranmalıyız. Örneğin lunaparka gittiğimizde, ailemizden izin alarak oyun araçlarına binmeliyiz.

– Çarpışan arabalara binebilir miyim?

– Evet oğlum.

Evimizin geçimini sağlamak için büyüklerimiz çalışırlar. Aile büyüklerimizin kazandığı para ailemizin geliridir. Ailemizin ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz için harcadığı para ise giderlerimizdir. Aile bütçesi ise bir ailenin gelir ve giderlerinin gösterildiği çizelgeye denir.

Harcamalarımızı gelirimize göre düzenlemeliyiz. Böylece aile bütçemizi koruyabiliriz.

Paramızı harcarken nelere dikkat etmeliyiz?

Okuldayken alışveriş yapmadan önce ihtiyaçlarınızı öncelik sırasına koymalısınız. Bu sıralamaya ve alışveriş için ayırdığınız para miktarına göre harcama yapmalısınız. Eğer bunu yapmazsanız gereksiz para harcayabilirsiniz. Bu durumda da öncelikli ihtiyaçlarınız için paranız kalmayabilir.

Para kullanıldıkça tükenen bir kaynaktır. Bu nedenle paranızı bilinçli tüketmelisiniz. Okuldayken paranızı ihtiyaçlarınızı karşılamak için harcamalısınız. İstekleriniz için para harcamak yerine paranızı biriktirmeyi tercih etmelisiniz.

Utku, kumandalı oyuncak bir arabası olsun istiyordu. Ailesinin oyuncak araba için para ayıramayacağını biliyordu. Bunun için harçlıklarını biriktirmeye başladı.

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için karşılanması gereken bazı gereksinimlerimiz vardır. Bunlar beslenme, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçlarımızdır. İhtiyacımız olmadığı hâlde almak istediğimiz ürünler istektir. Paramızı harcarken bilinçli olmalıyız. Öncelikle ihtiyaçlarımızı almalıyız. Paramızın bir kısmını biriktirmeliyiz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir