Papatya ve gelincik

Papatya ve gelincik

Papatya ve gelincik

Papatyaları, nisandan eylüle kadar görebilirsiniz. Papatyalar, genellikle yalnızca bir yıl yaşar. Çiçeklerinin ve yapraklarının belirgin bir biçimi vardır. Bu sayede onları tanımak çok kolaydır. Yaprakları ince dallı, çiçekleri beyaz, orta kısmı da sarı renklidir. Üstelik papatyalar günebakan, yani ayçiçeğiyle de akrabadır. Papatyalar, özelikle ilk açmaya başladıkları zaman çok güzel kokarlar.

Gelincikler, papatyalardan çok daha farklı kokarlar. Kendine özgü, keskin bir kokuları vardır. Gelinciklerin güzel kokusu ve renkleri birçok böceği onlara çeker. Arılar da gelinciklerden çiçek tozu toplarlar. Koklarken çok yaklaşırsanız, çiçek tozları siz farkında olmadan burnunuza bulaşabilir. Çiçek tozlarını böceklere bulaştırarak diğer gelinciklere ulaştırmak isteyen bu çiçekler burnunuzu böcek sanabilir.

Gelincikleri kırmızı renkli bilirsiniz değil mi? Doğru: Gelinciklerin çoğu kırmızıdır. Çok yaygın olmasa da beyaz, pembe, sarı, turuncu, mavi ve eflatun renkli gelincikler de vardır. Türkiye’de kırmızı ve turuncu gelincik daha çok görülür. Şanslıysanız sarı gelincik de bulabilirsiniz.

Burcu Meltem ARIK

Aşağıdaki soruları metne göre sözlü olarak cevaplayınız.
a. Papatyaları hangi zaman aralığında görebiliriz?
b. Papatyaların ömrü ne kadardır?
c. Papatyaların özellikleri nelerdir?
ç. Papatyalar hangi bitkiyle akrabadır?
d. Papatyalar, ne zaman daha güzel kokar?
e. Gelinciklerin birçok böceği kendilerine çekmesinin nedenleri nelerdir?
f. Gelincikler ne zaman ve neden burnunuzu böcek sanabilir?
g. Kırmızıdan başka hangi renklerde gelincikler vardır?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.