Oyun alanlarını ve oyun araç gereçlerini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyun çocuklar

Oyun alanlarını ve oyun araç gereçlerini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yakın çevrenizde oyun parkı var mı?
En yakınınızdaki oyun parkında hangi araçlar bulunuyor?
oyun araçlarını kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz?
Nerelerde oyun oynuyorsunuz?

– Hafta sonu arkadaşlarımla evimizin yakınındaki oyun parkına gitmiştik. Parkta birkaç yaramaz çocuk vardı. Onların davranışlarından rahatsız olunca parktan ayrılmaya karar verdik.

Biz ayrılırken parkın bekçisi onların yanına gitti. “Çocuklar, oyun araçlarını güvenli kullanmıyorsunuz. Bu davranışlarınız zarar görmenize yol açabilir. Üstelik oyun araçlarına zarar veriyorsunuz. Sizin zarar verdiğiniz oyun araçları, başka çocukların yaralanmasına da neden olabilir.” dedi.

Oyun alanlarında hangi güvenlik kurallarına uymalıyız?

Okulumuzun bahçesi veya çocuk parkları güvenli oyun alanlarıdır. Çocuk parklarındaki oyun araçlarını kullanmadan önce kontrol etmeliyiz. Bu araçları pek çok kişi kullandığı için zamanla yıpranmış ve bozulmuş olabilir. Güvenliğimiz için oyun araçlarımızı kullanmadan önce kontrol etmeliyiz. Güvenli değilse kullanmamalıyız. Tehlikeli alanlara kaçan oyun araçlarımızın peşinden gitmemeliyiz.

Çocuk parkları ve spor alanları, oyun oynamanız için güvenli yerlerdir. Ancak güvenli yerlerde bile oyun oynarken dikkatli olmalısınız. Buralardaki oyun araçlarını amacına uygun olarak ve güvenli bir şekilde kullanmalısınız. Düşme, çarpma, sıkışmadan kaynaklı kazalara yol açacak davranışlardan kaçınmalısınız. Güvenli oyun alanı dışına kaçan bir topun peşinden koşmamalısınız.

Oyun alanlarındaki oyuncaklara sıra ile binmeliyiz. Örneğin salıncakları kullanırken arkadaşlarımızın da haklarına saygı göstermeliyiz. Salıncak sırası bekleyen arkadaşlarımız varsa onları uzun süre bekletmemeliyiz.

Parklarda bulunan oyuncaklarla oynarken güvenlik kurallarına uymalıyız. Örneğin kaydıraktan kayarken ellerimizi asla bırakmamalıyız.

Oyun alanlarında kazalara sebep olabilecek davranışlar yapmamalıyız. Örneğin hareket hâlindeki salıncağın önünden veya arkasından geçmemeliyiz.

Bisiklet, paten, kaykay veya kızak gibi araçları dikkatli kullanmalıyız. Bu araçlarla hız yapmamalı, kask, dizlik ve dirseklik takmalıyız.

Oyun oynarken kaçan topumuzun veya kaçan herhangi bir oyuncağımızın peşinden koşmamalıyız. Bu durumlar ciddi kazalara sebep olabilir.

Okul bahçesi, park ve evimizin bahçesi güvenli oyun alanları arasındadır. Nerede oyun oynarsak oynayalım güvenlik kurallarına uymalıyız. Parklarda salıncak, tahteravalli, kaydırak, tırmanma demirleri gibi birçok oyun araçlarıyla oynarız. Bu oyun araçlarıyla oynarken hız yapmamalı, güvenliğimizi tehlikeye atmamalıyız.

oyun araç gereçlerini kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bisiklet, paten, kaykay, kızak gibi oyun araçlarını kullanırken uygun kıyafetler giymeliyiz. Güvenliğimizi sağlamak için kask, dirseklik ve dizlik takmalıyız. Bisiklet, kaykay, paten ve kızak, dikkatle kullanmanız gereken oyun araçlarıdır. Bu oyun araçlarını güvenlik önlemleri almadan kullanmanız da kazalar sonucu yaralanmanıza neden olabilir. Bisiklet, paten, kaykay ve kızak gibi araçları kullanırken kask, dizlik, dirseklik gibi koruyucu araçlar kullanmalıyız. Bisiklet ve paten gibi araçları kullanırken fazla hız yapmamalıyız. Bisiklet, kaykay, paten ve kızağı, koruyucu giysilerle kullanmanız gerekir. Kask, dizlik, dirseklik ve koruyucu gözlük takmanız, düştüğünüzde yaralanmanızı önleyebilir. Ancak sadece koruyucu giysiler güvenliğinizi sağlayamaz. Bu araçları uygun yerlerde ve dikkatli kullanmanız da gerekir. Aksi hâlde sadece kendinize değil, çevrenizdeki kişilere de zarar verebilirsiniz. Bisiklet, kaykay, paten ve kızağı, bu araçlar için ayrılmış alanlarda kullanmalısınız. Güvenliğiniz için bu araçları hızlı kullanmaktan, bu araçlarla uygunsuz hareketler yapmaktan kaçınmalısınız. Görme ve görülme azaldığından bu araçları geceleri kullanmanızın tehlikeli olacağını da unutmamalısınız.

Oyun oynamak için güvenli oyun alanlarını seçmeliyiz. Çocuk parkları, okul bahçeleri ve evimizin bahçesi güvenli oyun alanlarıdır. Oyun oynarken dışarı kaçan oyun araçlarının peşinden koşmak güvenliğimiz için tehlikelidir.

Oyun parklarında bulunan oyun araç gereçlerini, dikkatli ve özenli kullanmalıyız. Bunları dikkatsiz kullanmak kazalara sebep olabilir. Oyun parklarındaki araç ve gereçleri sıra ile kullanmalıyız. Güvenliğimiz için tehlikeli olabilecek davranışlardan kaçınmalıyız.

Kendimizin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye atmamak için bu araçları kullanırken hız yapmamalıyız.

Kaykay, paten ve bisiklet gibi oyun araçlarını, araç trafiğine kapalı olan güvenli alanlarda kullanmalıyız.

Aşağıdaki açıklamalardan doğru olanları ve yanlış olanları belirtiniz.
Oyun oynamak için yakın çevremizdeki oyun alanlarını tercih etmeliyiz.
Çocuk parkları ve spor alanları, oyun oynamamız için güvenli yerlerdir.
Parklardaki oyun araçlarını amacına uygun kullanmamız gerekir.
Oyun alanlarındaki araçları kullanırken düşme, çarpma, sıkışma gibi kazalara karşı dikkatli olmalıyız.
Bisiklet kullanırken kask takmamız çevremizi görmemizi engeller.
Kaykay ve paten kullanırken hız yapmamız tehlikelidir.
Güvenli oyun alanından kaçan topun peşinden koşmamız gerekir.

Aşağıdaki cümlelerde verilen boşlukları uygun sözcüklerle tamamlayınız.
dizlik – peşinden – tehlikeli – zarar – hız
Kaykay kullanıyorsak dirseklik, kask ve …………………………….. takmalıyız.
Oyun araçlarını kullanırken ………………………………….. hareketler yapmamalıyız.
Parklarda oyuncaklara ………………………………….. vermemeliyiz.
Bisiklet sürerken ………………………………………….. yapmamalıyız.
Oyun alanı dışına çıkan topun ………………………………….. gitmemeliyiz.

Bisiklet kullanırken güvenliğiniz için kullanmanız gereken malzemeler nelerdir?
Güvenli oyun alanları nerelerdir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir