Ortak kullandığımız alanlar nelerdir, bu alanları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuk parkı

Ortak kullandığımız alanlar nelerdir, bu alanları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çevrenizde bulunan ortak kullanılan alanları nelerdir?

Okullar, camiler ve çocuk parkları ortak kullanım alanları arasındadır. Onları hep birlikte kullanırız. Okulda eğitim görürüz. Camiler dinimizin sembolüdür ve ibadet yaptığımız yerlerdir. Çocuk parkları ise oyun oynadığımız, güzel vakitler geçirdiğimiz alanlardır. Bu ortak kullanım alanları hepimize aittir. Ortak kullanım alanlarımız olan okulları, camileri ve parkları özenli kullanmalıyız. Onlara zarar vermemeliyiz.

Otobüs, metro, tramvay gibi ulaşım araçları ile duraklar ortak kullandıklarımız arasındadır. Ulaşım araçlarının koltuklarına ve tutunacak yerlerine zarar vermemeliyiz. Onları kirletmemeliyiz. Toplu taşıma araçlarına binmek için beklediğimiz durakları da özenli kullanmalıyız. Durakların camlarını kırmamalıyız.

Trafik işaret ve levhaları trafiğin düzenli olmasına yardımcı olur. Bu levhaları korumalı, zarar vermemeliyiz.

Spor amaçlı kullandığımız birçok alan da ortak yararlandığımız yerler arasındadır. Stadyumlar, yüzme havuzları ve spor salonlarını bu yerlere örnek verebiliriz. Spor amaçlı kullanılan bu alanları korumak bizim görevimizdir.

Müzelerimiz, tarihî eserlerimiz, tiyatro ve sinema salonlarımız da ortak kullandığımız alanlardır. Bunları da özenli kullanmalı ve korumalıyız.

Hepimize ait olan, milletçe ortak kullandığımız alanlar vardır. Bunları kullanırken dikkatli olmalı ve onlara zarar vermemeliyiz. Ortak kullanım alanlarımızı korumak hepimizin sorumluluğudur.

Ortak kullandığımız alanları korumak için neler yapmalıyız?

  • İbadethaneleri temiz tutmalıyız.
  • Okulumuzda, sınıfımızda bulunan araç ve gereçleri dikkatli kullanmalıyız. Bu araç gereçleri kırmamalı, onlara zarar vermemeliyiz.
  • Tarihi eserleri korumalı ve onlara zarar vermemeliyiz.
  • Trafik işaret ve levhalarını korumalıyız.
  • Ulaşım araçlarında bulunan koltukları kesmemeli ve yırtmamalıyız.

Ortak kullandığımız alanları korumak hepimizin görevidir. Onların zarar görmesi ülke ekonomimize de zarar verir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir