Okulda istek ve ihtiyaçlarımızı kimlerle ve nasıl paylaşmalıyız?

Okulda istek ve ihtiyaçlarımızı kimlerle ve nasıl paylaşmalıyız?

Okulda istek ve ihtiyaçlarımızı kimlerle ve nasıl paylaşmalıyız?

Öğretmenimiz, okulda herhangi bir ihtiyacımız olsa kimden isteyeceğimizi sordu. Arkadaşlarımız düşüncelerini söz alarak söylediler.

Birce:
– Öğretmenim, öncelikle sizden yardım isterim.

Esra:
– Ben okul çalışanlarına söylerim.

Öğretmenimiz:
– Birce ve Esra doğru söylüyorlar, dedi ve devam etti. Çocuklar, istek ve ihtiyaçlarınızı öncelikle öğretmenlerinize sözlü olarak ifade etmelisiniz. İstek ve ihtiyaçlarınızı okul idaresine yazılı olarak iletebilirsiniz. Ayrıca okulun diğer çalışanlarına sözlü olarak belirtebilirsiniz.

Sözlü olarak ihtiyaçlarımızı belirtirken lütfen, rica ederim gibi nezaket ifadeleri kullanmalıyız. Bu ifadeler istek ve ihtiyaçlarımızın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Yazılı olarak ifade ederken de dilekçe ve dilek kutusunu kullanırız.

Dilek kutusunu sadece istek ve ihtiyaçlarımız için kullanmalıyız. Dilekçemizi yazarken de kurallarına uygun yazmaya
özen göstermeliyiz. İstek ve ihtiyaçlarımızı demokratik ortamlarda ifade etmenin başka bir yolu da sınıfta, okulda yaptığımız seçimlerdir. Seçimlerde oy isterken ve oy kullanırken birbirimize saygılı olmaya özen göstermeliyiz.

Okul veya sınıfınızda dilek kutusu var mı? Araştırınız. Dilek kutusu yoksa arkadaşlarınızla birlikte öğretmeninizden yardım alarak bir dilek kutusu oluşturunuz.

Eren ve arkadaşları, bahçede oyun oynarken çöplerin etrafa atıldığını fark ettiler. Bahçedeki çöp kutularının yetersiz olduğunu gördüler. Hep birlikte okul idaresinden bahçeye ilave çöp kutuları istemeye karar verdiler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir