Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?

Ana Sayfa » Genel » Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?
Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?

Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?

Çınar, akşamları vaktinde yatmadığı için sabahları uyanamıyordu. Bu yüzden okula geç kalıyordu. Derse öğretmenden sonra giriyordu. Öğretmeni, neden geç kaldığını sorduğunda akşamları geç yattığını söylüyordu.

Çınar’ın bu davranışı, derslerden geri kalmasına neden oluyordu. Çınar, ders başladıktan sonra sınıfa girdiği için arkadaşlarının dikkati dağılıyordu. Bu yüzden arkadaşlarıyla sorun yaşıyordu.

Çınar, derslerinde başarılı olamadı. Derse geç kalmasının hem kendisini hem de arkadaşlarıyla ilişkilerini olumsuz etkilediğini anladı. Artık akşamları vaktinde yatıp okula geç kalmayacaktı.

Yağız, okulun voleybol takımında oyuncuydu. Spor yapmayı, özellikle voleybol oynamayı çok seviyordu. Sporun hem sağlık açısından hem de fiziksel açıdan önemli olduğunu biliyordu.

Yağız, hafta sonu oynayacakları maça arkadaşı Cem’i davet etti. Cem sporla ilgilenmiyordu. Arkadaşını kırmamak için maça geleceğine söz verdi.

Maç çok heyecanlı ve çekişmeli geçti. Sonunda Yağız’ın takımı, maçı kazandı ve oyuncular coşkuyla birbirlerine sarıldılar. Herkes onları tebrik etti.

Cem, gördüklerinden çok etkilenmişti. Yağız hem sporda hem de derslerinde başarılıydı. Boyu da kendisinden uzundu.

Cem, ertesi gün Yağız’ın yanına geldi. Maçın çok hoşuna gittiğini kendisinin de bir spor etkinliğine katılmak istediğini söyledi. Yağız’dan kendisine yardım etmesini istedi. Yağız, arkadaşının da daha sağlıklı ve başarılı olacağı için mutlu oldu. Ona yardım edeceğine söz verdi. Cem, arkadaşına güveniyordu, ona sarılarak teşekkür etti.

Arkadaşların birbirlerine karşı olumlu ve olumsuz davranışları, arkadaşlık ilişkilerini etkiler. Sevgi, saygı ve yardımlaşma, arkadaşlar arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve sosyal yaşamda daha mutlu bireyler olmalarını sağlar.

Bahar, arkadaşı Mert’e bir sırrını söyleyeceğini ama bunu başkalarının duymasını istemediğini söyledi. Mert, Bahar’a sırrını kendisine söyleyebileceğini belirtti. Bahar da Mert’e güvendi ve sırrını söyledi. Fakat Mert, söz verdiği hâlde Bahar’ın sırrını diğer arkadaşlarına anlattı. Mert’in bu davranışı karşısında Bahar kendini iyi hissetmez. Mert’in davranışı Bahar ile arkadaşlık ilişkilerinin bozulmasına sebep olacaktır. Bahar artık Mert’e güvenmeyecektir.

Arkadaşlarınızla ilişkilerinizde onları üzecek davranışlardan kaçınmalısınız.

Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi ile ilgili online testler ve sınavlar Bitki ve hayvanların hayatımızdaki önemi nedir? Gözünden düşmek deyiminin anlamı nedir? Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesinin Önemi ve Anlamı Nedir? Akrostiş Şiirler Salavat getirmenin önemi ile ilgili ayet ve hadisler

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Tıkla ve Öğren - Tüm Hakları Saklıdır