Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?

Oyun arkadaşlar nezaket ifadeleri

Nezaket kurallarına uygun davranmanız arkadaşlarınızı nasıl etkiler?

Çınar, akşamları vaktinde yatmadığı için sabahları uyanamıyordu. Bu yüzden okula geç kalıyordu. Derse öğretmenden sonra giriyordu. Öğretmeni, neden geç kaldığını sorduğunda akşamları geç yattığını söylüyordu.

Çınar’ın bu davranışı, derslerden geri kalmasına neden oluyordu. Çınar, ders başladıktan sonra sınıfa girdiği için arkadaşlarının dikkati dağılıyordu. Bu yüzden arkadaşlarıyla sorun yaşıyordu.

Çınar, derslerinde başarılı olamadı. Derse geç kalmasının hem kendisini hem de arkadaşlarıyla ilişkilerini olumsuz etkilediğini anladı. Artık akşamları vaktinde yatıp okula geç kalmayacaktı.

Yağız, okulun voleybol takımında oyuncuydu. Spor yapmayı, özellikle voleybol oynamayı çok seviyordu. Sporun hem sağlık açısından hem de fiziksel açıdan önemli olduğunu biliyordu.

Yağız, hafta sonu oynayacakları maça arkadaşı Cem’i davet etti. Cem sporla ilgilenmiyordu. Arkadaşını kırmamak için maça geleceğine söz verdi.

Maç çok heyecanlı ve çekişmeli geçti. Sonunda Yağız’ın takımı, maçı kazandı ve oyuncular coşkuyla birbirlerine sarıldılar. Herkes onları tebrik etti.

Cem, gördüklerinden çok etkilenmişti. Yağız hem sporda hem de derslerinde başarılıydı. Boyu da kendisinden uzundu.

Cem, ertesi gün Yağız’ın yanına geldi. Maçın çok hoşuna gittiğini kendisinin de bir spor etkinliğine katılmak istediğini söyledi. Yağız’dan kendisine yardım etmesini istedi. Yağız, arkadaşının da daha sağlıklı ve başarılı olacağı için mutlu oldu. Ona yardım edeceğine söz verdi. Cem, arkadaşına güveniyordu, ona sarılarak teşekkür etti.

Arkadaşların birbirlerine karşı olumlu ve olumsuz davranışları, arkadaşlık ilişkilerini etkiler. Sevgi, saygı ve yardımlaşma, arkadaşlar arasındaki ilişkilerin güçlenmesini ve sosyal yaşamda daha mutlu bireyler olmalarını sağlar.

Bahar, arkadaşı Mert’e bir sırrını söyleyeceğini ama bunu başkalarının duymasını istemediğini söyledi. Mert, Bahar’a sırrını kendisine söyleyebileceğini belirtti. Bahar da Mert’e güvendi ve sırrını söyledi. Fakat Mert, söz verdiği hâlde Bahar’ın sırrını diğer arkadaşlarına anlattı. Mert’in bu davranışı karşısında Bahar kendini iyi hissetmez. Mert’in davranışı Bahar ile arkadaşlık ilişkilerinin bozulmasına sebep olacaktır. Bahar artık Mert’e güvenmeyecektir.

Arkadaşlarınızla ilişkilerinizde onları üzecek davranışlardan kaçınmalısınız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir