Milli Bayramlarımız Nelerdir?

Milli bayramlarımız nelerdir?

Milli Bayramlarımız Nelerdir?

Milli ve dini bayramlarımız ulusça kutladığımız önemli günlerdendir. Bayramlar milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendirmektedir. Bu özel günler saygı, sevgi, hoşgörü ve dayanışma içinde kutlanır.

Milli Bayramlarımızı Neden Kutlarız?

Milli bayramlarımız milletçe kutladığımız milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiren sevinçli ve coşkulu günlerimizdir. Milli bayramlarımızı kutlarken atalarımızın ve geçmişteki büyüklerimizin kahramanlıklarını ve başarılarını anar bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız.

Milli bayramlarda evlerin balkonlarına sokaklara binalara bayraklar asılır, okullar ve sınıflar süslenir, günün anlam ve önemini belirten programlar yapılır.

Milli bayramlarımızı ülke olarak coşkuyla kutlarız. Sınıflarımızı süsleriz, bayramla ilgili şiirler ezberler, şarkılar söyler, resimler yaparız.

Resmi olarak kutladığımız milli bayramlarımız hangileridir?

Milli bayramlarımız nelerdir?

1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
2. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
3. 30 Ağustos Zafer Bayramı
4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Bunun değerinin iyi anlaşılması için Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir.

23 Nisan’ın içinde bulunduğu hafta çocuk haftası olarak kutlanır. Bu haftada Uluslar arası Çocuk Şenliği düzenlenir. Şenliğe dünyanın çeşitli bölgelerinden çocuk grupları ülkemize davet edilir. Çocuklar kendi ülkelerinin folklor oyunlarını oynar dostluk ve barış duyguları paylaşılır.

2. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a gitmiştir. Buradan birçok illere geçen Atatürk halkın düşmana karşı milli mücadeleyi başlatmasına öncülük etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs ulusumuz için önemli bir gündür.

Atatürk bu anlamlı günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu günde okullarda ve büyük spor tesislerinde Türk gençliğinin zindeliğini gösteren spor gösterileri ve çeşitli etkinlikler yapılır.

3. 30 Ağustos Zafer Bayramı

Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de başlamış ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmıştır. Bu sevinçli günü ebediyen yaşatmak için Atatürk ordumuza armağan etmiştir.

Kazanılan büyük zaferden dolayı her yıl 30 Ağustos’ta törenler yapılır, akrobat pilotlar uçuş gösterileri yapar resmi geçitler düzenlenir.

4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim, cumhuriyetin ilan edildiği gündür. Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı kazandı. Sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti kuruldu. Cumhuriyetle birlikte devleti yönetenler seçimle iş başına gelir.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek ülkemizin yönetimi milli iradeye verilmiştir. Bu ulusumuz açsından önemli bir gün olduğundan her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kutlanır.

Cumhuriyet Bayramı’nda günün önemini açıklayan etkinlikler yapılır, şiirler okunur, her taraf bayraklarla donatılır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir