Mevlana Haftası Nedir?

Mevlana mevlevi

Mevlana Haftası Nedir?

Her yıl 7-17 Aralık arasında Mevlana haftası kutlanır ve bu günlerde yurdun dört bir yanında Mevlana haftası etkinlikleri düzenlenir. Bu programlara binlerce insan katılıyor. Mevleviler tarafından yapılan, mesnevilerin ve semahların döndüğü etkinliklerle Mevlana’yı anıyorlar.

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen Şeb-i Aruz diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Mevlana’nın ölüm günü 17 aralık 1273 olduğu için bu gece Şeb-i Aruz gecesi olmuştur. Şeb-i Aruz düğün gecesi demektir. Mevlana’nın Rabbine, sevgiliye kavuşması Düğün Gecesi olarak adlandırılmıştır. Ülkemizde Hz Mevlana’nın vuslata kavuşması yıldönümünde, 7-17 Aralık tarihleri arasında çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmektedir.

Anadolu medeniyetinde birçok iz bırakan Mevlana hazretleri için yılın her döneminde anma organizasyonları düzenlenir. Mistik Müzik festivalleri, konferanslar, semazen gösterileri ve çeşitli gösterilerle bir hafta boyunca Mevlana hazretlerinin tasavvufa kattığı değerler insanların gönlünde yeniden yeşertilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir