Kültürel Değerlerimiz

Milli kültür Ögeleri

Kültürel Değerlerimiz Nelerdir?

Kültür ögeleri geçmişten günümüze değişerek taşınmıştır. Bu duruma yakın çevremizden ve tarihi araştırmalardan ulaşabiliriz.

Kültürel değerlerimiz, teknolojiye ayak uydurarak değişmiştir. Değişim normal bir süreçtir. Burada önemli olan, kültürel değerlerin korunması ve onun gelecek nesillere aktarılmasıdır.

Eskiden kahve elle öğütülüp yapılırdı. Şimdi makinelerde yapılmaktadır. Eskiden gelinler, at üzerinde gezdirilirdi. Şimdi araba ile gezdirilmekte. Eskiden düğünlerimiz günlerce sürerdi, şimdilerde bir kaç saatlik törenle yapılıyor. Eskiden bayramlarda ve özel günlerde insanlar birbirlerine tebrik kartı ve kutlama kartı gönderirlerdi, şimdilerde bunu e-posta, telefon ve internet üzerinden sosyal paylaşım siteleri ile yapıyorlar. Eskiden büyüklerimiz körebe, saklambaç gibi oyunlar oynarlarmış. Günümüzde çocuklar ve gençler bilgisayar, akıllı telefonlar gibi teknolojik cihazlarla oynayarak vakit geçiriyorlar.

Bizim kültürümüzde sosyal hayat, aile ve akrabalık bağları üzerine kurulmuş ve geliştirilmiştir. Kültürel aile yapımız geniş aile görüntüsü verirken bu durum değişen zaman ve değişen değerlerle çekirdek aile yapısına dönüşmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir