Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer

Kitap okumak

Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer

Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünün anlamı nedir?

Bir bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Susuz kalan bir bitki bir süre sonra kurumaya mahkumdur. Az sulanan bitkiler zayıf ve verimsiz olur. Az bilgisi olan kişiler de çoğu konuda cahil kalır.

Bir çocuk da kendini geliştirmesi, hayata hazırlanabilmesi için bilgiler edinmelidir. Bu bilgiler de kitaplarda olduğu için imkan buldukça kitap okumalı, büyüdüğünde hayatı kendine kolaylaştıracak, karşılaştığı zorlukları aşmasına yardım edecek bilgiler edinmelidir.

Kitap okuma alışkanlığı ya da kitap sevgisi çok küçük yaşlarda kazandırılmalıdır. Ne kadar çok okursak o kadar çok severiz kitapları. Her bir kitap bizlere çok şey kazandırır. Kitap okumayı seven insanlar, bilgili, kültürlü ve olgun insanlardır. Karşılarına çıkan zorluklarla daha kolay mücadele ederler. Bu aşamada kitap seçimi de önemlidir. Kitap seçerken bizlere olumlu değerler kazandıran, bilgimizi arttıran kitaplar seçmeye dikkat etmeliyiz.

Nasıl ki bir ağacın büyümesinde hava, su ve toprak gibi unsurlar çok önemlidir. Bir çocuğun yetişmesinde de aynı şekilde kitaplar çok önemlidir. Susuz bir ağaç asla yaşayamaz. Bir ağaç doğru şekilde yetiştirilirse meyveleri de o kadar sağlıklı ve lezzetli olur. Bunun gibi bir çocukta doğru bir şekilde büyütülürse sonraki yaşamında topluma faydalı bir birey olur. İşte bu nedenle kitaplar hayatımızın vazgeçilmezidir. Onlara ekmek, su kadar ihtiyaç duyarız. Bedenimizin gıdasını nasıl eksik etmiyor, düzenli yemek yiyorsak, ruhumuzun gıdası olan okumayı da ihmal etmemeli, düzenli kitap okumalıyız.

Bizler için bu kadar önemli bir yere sahip olan kitaplara gereken değeri vermeli özellikle çocukların kitap okuma alışkanlığı edinmeleri için çaba göstermeliyiz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir