Kalp sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

kalp kalem renkler

Kalp sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Genç ya da yaşlı kalp krizlerinin birçok farklı nedenleri bulunmaktadır. Yüksek kolesterol, tansiyon, obezlik, sigara, stres, genetik gibi durumlar kalp krizlerini tetiklemektedir.

kalp kalem renkler

Soğuk havalar kalp damar hastalarını veya yüksek tansiyonu olanları olumsuz etkileyebilir.

Kalp sağlığını korumak için beslenme önerileri

Kış mevsiminde kalp ve damar hastalıkları artabilir. Bunun en önemli sebebi soğuk havanın etkisiyle kalp ve vücut damarlarımızda meydana gelen daralmadır. Biyokimyasal ve hormonal değişiklikler sebebiyle damarlardaki kanda koyulaşma görülür. Bu durum kalp krizi ve inme ile ilişkili bir durumdur.

Kış mevsiminde hava kirliliği artar, beslenme düzeni bozulur. Sağlık kontrollerinin aksatılması, tansiyon seviyelerinde yükselme, solunum yollarına bağlı enfeksiyonlar kalp sağlığını olumsuz etkilemektedir. Beslenme düzenini iyi sağlamalıyız. Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle enerji ihtiyacı artar. Yüksek kalorili beslenme ihtiyacı ortaya çıkar. İstenmeyen kilo artışı ve kötü huylu kolesterol seviyesinde artış görülür. Bu nedenle yağ oranı yüksek ve tuzlu gıdalardan uzak durmalıyız.

Kış döneminde kalp krizi riski artar. Kış mevsiminde evde daha çok vakit geçirilmesi, fiziksel aktivitelerde azalma meydana gelir. Fiziksel aktiviteler yaşa ve kişinin özel durumuna göre değişebileceği için doktor tavsiyesiyle yapılmalıdır. Fiziksel aktivite öncesinde yeterli miktarda ısınmalı ve ani, ters hareketlerden kaçınmalıyız. Soğuk ortamlarda fiziksel aktivite, spor, vb. yapmamalıyız. Kış döneminde tansiyon seviyelerinde yükselme inme ve kalp krizi riskini arttırmaktadır. Zaman zaman tansiyon değerleri ölçülmeli, düzensizlik varsa hastane kontrollerini yaptırmalıyız. Tansiyondan korunabilmemiz için, bu dönemde çok fazla tüketilen turşu, tuzlu, salamura ve konserve türü gıdalardan uzak durmalıyız.

Uyku düzeni de çok önemlidir. 7-8 saat kaliteli ve düzenli uyku önemlidir. Gece horlaması olan kişiler uyku apne sendromu açısından göğüs hastalıkları polikliniklerinde muayene olmalılar. Kış döneminde özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında artış meydana gelmekte, zatürre gibi, gribal yolu enfeksiyonları, vücutta enflamasyona sebep olarak, özellikle kalp damarlarının içerisindeki yağ plaklarının yumuşamasına, yırtılmasına ve pıhtılaşmasına sebep olabilir. Bu durum kalp krizine sebep olabilir.

Kalp sağlığı için öneriler

Zatürre ve grip gibi hastalıklar oluştuktan sonra mutlaka yeterli miktarda dinlenilmeli. Mevsime özgün taze sebzeler tüketilmeli ve sıvı tüketimi de yeterli miktarda olması gerekir. Soğuk havaların etkisiyle birlikte kalp damarlarımızda bir büzülme, bir daralma meydana gelmektedir. Kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı olan kişilerde oksijen yetersizliği onların göğüs ağrılarının sıklığı ve şiddetinde artışa sebep olur. Normal kişilerde bile kalp krizi riski meydana gelebilmektedir. Yaşam ve iş ortamlarında ısı seviyesi stabil seviyede tutulmalı. Odalar arasında ısı farkı oluşturulmamalıdır. Sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçtiğimizde göğüs bölgesini koruyucu kıyafetler kullanmalıyız. Sokağa çıktığımızda göğüs bölgemizi soğuktan ve rüzgardan koruyabilmek için göğüs kafesini koruyucu atkı, bere ve eldiven kullanımına özen göstermeliyiz.

Beslenmelere dikkat edilmeli, lif oranı yüksek kepekli tahıllar tüketilmelidir. Ekmek tercihinde bulunulacaksa tam buğday, çavdar ekmekler tüketilebilir.

Sigara ile hastalıklar arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sigara ile kardiyo hastalıklar arasında sıkı bir ilişki vardır. Sigara damarların iç yüzeylerinde kolesterol ve yağ kireç birikimini kolaylaştırır.

Kan fibrinojen konsantrasyonunu yükseltiyor, pıhtı hücrelerinin tepkilerini artırıyor ve kan akışkanlığını bozuyor. Aynı zamanda damar tonusunu ve elastikiyetini de bozuyor.

Bunların yanı sıra iyi huylu kolesterol HDL’yi azaltıyor ve kötü huylu kolesterol LDL’nin damar duvarındaki zararlı etkisini kolaylaştırıyor.

Kalp krizi geçiren kişilerin sigara içimine devam etmeleri halinde tekrar kriz geçirme riski yüzde 22-45 oranında artıyor. Koroner bypass sonrası sigaraya devam edilmesi, ölüm oranını artırıyor.

Sigara ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki süreklilik taşıyor ve doza bağlı değişiyor.

Pasif olarak sigara dumanına maruz kalmak da riski artırıyor. Öyle ki pasif içici her 10 sigaradan 4’ünü içmiş sayılmalı. Sigaranın bırakılması ile kardiyovasküler risk ise yaşlı hastalarda bile hızla düşmeye başlıyor. Bir yılın sonunda yüzde 50 kadar azalan risk, 10 yıl kadar bir süre geçmesiyle koroner olay açısından giderek kayboluyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir