İlköğretim haftası nedir?

Okul

İlköğretim haftası nedir?

İlköğretim haftası nedir ve neden kutlanır?

İlköğretim haftası ne zaman kutlanır?

Tüm Türkiye’de okulların açıldığı hafta ilköğretim haftasıdır ve ilköğretim haftası olarak kutlanır.

İlköğretim Haftası, okulların açıldığı ilk hafta çeşitli tören ve etkinlikler ile kutlanır. İlköğretim Haftası süresince eğitim ve öğretimin kişiye ve topluma sağladığı yararlar anlatılır.

Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkabilmek ancak eğitimle olur. Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temeli okulda atılır. Saygıyı, dostluğu, paylaşmayı burada öğreniriz. Okulda bilgi öğrenmenin yanı sıra oyun oynar, şarkılar söyleriz. Bu da bizim hoşça vakit geçirmemizi sağlar.

Her yılın eylül ayının 3. haftası İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir. İl, ilçe, bucak ve köylerde milli eğitim yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler eğitim ve öğretimin fert ve millet için taşıdığı büyük önemi belirtecek şekilde programlar hazırlar ve uygularlar.

İlköğretim Haftası’ nın son günü “Öğrenciler Günü” olarak kutlanır. Öğrenciler, bugünü hep birlikte eğlenerek kutlarlar

İlköğretim haftasının açılışı Milli Eğitim Bakanlığı’nın radyo, Televizyon konuşmaları ile açılış yapılır.

İlköğretim haftası dolayısı ile okullarda törenler gerçekleştirilir. Okullarda ilköğretim haftası konuşmalarını okul müdürü ile öğretmenler yapar ve konuşmalarında eğitimin önemi, değeri vurgulanır. İlköğretim haftasında konuşmaların yanı sıra şiirlerde okunur.

İlköğretim Haftası’nın canlı ve hareketli geçmesini sağlamak için; konuşma, şiir, resim, broşür, afiş, gösteri, film, sergi temsil, halk oyunları, rontlar, ziyaret ve benzeri yollardan faydalanılır.

Çocuklarımızın sosyal, beden, zihin ve dil gelişmelerinin sağlanmasında ve ilköğretime hazırlanmasında okul öncesi eğitimi, eğitim sistemimizin ilk basamağıdır.

Okul çağı, çocuğun altı yaşını bitirdiği eylül ayında başlar.

Bir millet ancak eğitimle öğretimle kalkınır ve öğrenmeye de önce ailede sonra ilköğretim okullarında başlarız. Bir ülkeni eğitimcileri, aydınları eğer ki ne kadar çok olursa o ülke o kadar çok kalkınır ve okulların açıldığı ilk hafta bu yüzden kutlanır.

Bu hafta boyunca okumanın önemi, okulun değeri ve kutsallığı halka anlatılır. Okumanın – yazmanın önemi, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda hafta boyunca anlatılmaya çalışılır. Bu konu üzerinde önemle durulur. Okulsuz yerlere okul açılmaya gayret edilir. İlköğretimin önemi anlatılır.

Okuma yazma bilmenin önеmi üzеrindе durulur. Çağdaş uygarlık düzeуinin üstüne çıkabilmеk ancak bilgi ile оlur. Yaşam boyu gerekli olan bilgi ve beсerilerin temelі іlköğretіmde atılır. İlköğretіm haftası, оkuma yаzmа öğrenmenin kişiye, tоpluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir