Güvenli sürüş kuralları nelerdir?

Bisiklet, paten, kaykay, kızak vb. araçlarımızı kullanırken güvenli sürüş kurallarına dikkat etmeliyiz.

Güvenli sürüş kuralları nelerdir?

Bisiklet, paten, kaykay, kızak vb. araçlarımızı kullanırken güvenli sürüş kurallarına dikkat etmeliyiz. Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında, bisiklet, kaykay, paten, kızak vb. araçları kullanırken güvenli kullanma kurallarına uymalıyız.

Güzel havalarda arkadaşlarla birlikte güvenli bir oyun alanında bisiklet kullanmanın tadına gerçekten doyum olmaz.

Öncelikle kendimizi korumak için bazı güvenlik önlemlerini almalıyız. Kask, dizlik ve dirsekliği kullandığımızda bisikletten düşsek bile önemli yaralanmaları engellemiş oluruz.

Taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında bisiklet, kaykay, paten vb. binerken kask, dizlik, dirseklik takılmalı, bisiklet kullanırken dengeni kaybedip düşmemek için bisikletinin selesine ikinci bir kimseyi almamalısın. Bisikletin boyuna uygun olmalı, kornasının ve freninin çalıştığından emin olmalısın.

Kara yolunda bisiklet kullanmak için 11 yaşını bitirmek gerekir. Bu nedenle bisikletini güvenli oyun alanlarında kullanmalısın.

Taşıt trafiğine kapalı alanlarda bisiklet, paten, kaykay, kızak gibi araçları kullanırken akrobatik hareketler kaçınılmalı, sağa sola dönüşlerde dikkatli olunmalı ve asla hızlı gidilmemelidir.

Yapılan araştırmalar; kask, dizlik ve dirseklik takarak bisiklet vb. araçları kullananlarda kaza anında yaralanmaların
daha az olduğunu belirtiyor. Yetkililer bisiklet, kaykay, paten kullanırken kask, dizlik ve dirseklik kullanılması konusunda anne, baba ve çocukları uyarıyorlar.

Kurallara uygun şekilde araç kullandığımızda tehlikeler yaşamayız ve güvende kalırız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir