Emniyet Kemeri Kullanmak Neden Önemlidir?

Emniyet Kemeri Kullanmak Neden Önemlidir?

Emniyet Kemeri Kullanmak Neden Önemlidir?

Emniyet Kemeri Hayat Kurtarıyor

Bugün okuldan eve döndüğümde annemin oldukça üzgün olduğunu gördüm. Ona, neden üzgün olduğunu sordum. Annem, bir arkadaşının ailesiyle birlikte trafik kazası geçirdiğini söyledi. “Emniyet kemerleri bağlı olan arkadaşım
ve eşi, çocuk güvenlik koltuğunda oturan çocukları kazadan yara almadan kurtulmuşlar.” dedi. Ben de anneme:

– O hâlde yolculuk yaparken emniyet kemerimizi takmamız ve kardeşimi çocuk güvenlik koltuğunda oturtmamız çok doğru bir davranış, dedim. Annem, sözlerimin doğru olduğunu söyledi ve “10 yaşından küçük olduğunuz için taşıtın ön koltuğunda oturmamanız da doğru bir davranış.” dedi.

Annemin anlattığı bu kaza haberinden sonra emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğuyla ilgili araştırma yaptım. Araştırma sonucunda emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğunun kaza anında savrulmayı önlediğini öğrendim.
Çocuk güvenlik koltuğunun yaş gruplarına, kiloya ve boya göre nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi edindim.

Artık çocuk güvenlik koltuğu kullanmanın önemini, okul taşıtında ve özel taşıtlarda neden emniyet kemeri takılmasının zorunlu olduğunu çok iyi anlamıştım.

Ülkemizde, taşıtlarda çocuk güvenlik koltuğu kullanımı zorunlu hâle getirildi. Yetkililer; 0-12 aylık bebeklerde ana kucağı modeli, 1-4 yaş arasında hareketli çocuk güvenlik koltukları, 4-10 yaş arasında ise yükseltici oto koltukları kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Yetkililer, boyu 135 cm’den uzun çocukların, ön koltukta oturmamak şartıyla koltuklardaki emniyet kemerlerini de kullanabileceklerini belirtiyorlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir