Dünyada işitme engelliler için neler yapılmaktadır?

Kulak

Dünyada işitme engelliler için neler yapılmaktadır?

Teknolojilerin ilerlemesi ve gelişmiş ülkelerin işitme engelli insanlar için yaşamı kolaylaştırma yönündeki çabaları sayesinde bu insanlar geçmişe kıyasla daha rahat çevreleri ile irtibat kurabiliyor. Günümüzde işitme duygusunu takviye etmek için bazı cihazlar geliştirilmiş bulunuyor. Ancak bu cihazların sayısı dünya genelinde duyulan ihtiyacın altında olduğu anlaşılıyor. Hali hazırda Avrupa ülkelerinde işitme engellilerin %16 kadarı bu tür cihazlardan yararlanırken, bu oran Çin’de sadece %1 olduğu anlaşılıyor.

Dünya işitme engelliler federasyonu WFD BM’de dünya genelinde 70 milyon işitme engelliyi temsil eden bir STK olarak yaptığı açıklamada bu insanların %80 kadarı yöneticileri işitme engelli insanların ihtiyacını pek bilmeyen gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını ve çok az sayıda işitme engelli çocuğun eğitim imkanlarından yararlanabildiğini belirtiyor.

Dünya işitme engelliler federasyonunun amacı ise işitme engellilerin haklarını aramak, işaret dilini öğrenmelerini sağlamak ve toplumda eşit sosyal konumdan yararlanmalarına zemin hazırlamaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir