Dik durma ve düzgün oturma alışkanlıklarının önemi nedir?

dik duruş

Dik durma ve düzgün oturma alışkanlıklarının önemi nedir?

DURUŞ BOZUKLUKLARI

Bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler, bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısını her geçen gün biraz daha artırmaktadır. Bu şikayetlerin temelinde genellikle duruş bozukluğu yer almaktadır. Yanlış pozisyonda oturma, yatma veya çalışma alışkanlığı zamanla duruş bozukluklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca gelişme çağındaki çocukların ağır çantalarla okula gidip gelmesi de bu soruna yol açar. Bu nedenle sırt çantalarının tek omuzda değil, iki omuzda taşınması gerekir. Aynı zamanda, yerden bir yük kaldırırken dizler bükülerek bacaklardan güç alınmalıdır.

duruş bozuklukları

Duruş (postür) bütün vücuda oranla vücudun her kısmının kendisine bitişik bölüme en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir. Genellikle aynı pozisyonda ödev yapan öğrencilerde, sürekli masa başında çalışan ve çok fazla bilgisayar kullanan kişilerde omuzlarda çökme, kamburluk, boyun eğrilikleri gibi duruş bozuklukları görülmektedir.

Ayakta durma, oturma, yürüme gibi çeşitli faaliyetler sırasında baş, gövde, kollar ve bacakların birbiriyle düzgün ve dengeli dizilimi iyi bir duruş için gereklidir. Dengeli beslenme, egzersiz yapma ve düzenli uyuma kadar düzgün duruş da sağlığımız için önemlidir.

Çocukluk döneminde, dik durma ve düzgün oturma alışkanlıkları kazanılır. İlerleyen yaşlarda görülen boyun, bel, sırt ağrılarının sebebi çocukluk döneminde edinilmiş olan kötü duruş alışkanlıklarıdır. Yaşa uygun spor yaparak kas ve eklem yapısı güçlendirilmelidir.

dik duruş

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir