DAĞINIK KARGA – Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, …

Karga

DAĞINIK KARGA – Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, …

Sağlık, temizlik, beslenme ile ilgili hikayeler

DAĞINIK KARGA

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, bir şey duydum.

Kulağıma koydum.

Kulağımdan çıkardım,

Ooooooo… Cebime koydum.

Cebim delik, durmaz. Bu masal aklımdan çıkmaz.

Yemyeşil bir ormanda Gaguk adında bir karga varmış. Gaguk, anne ve babasıyla yaşarmış. Gaguk, çok dağınık bir kargaymış. Hiçbir zaman yuvalarını temiz tutmaz, yediklerinin artıklarını hep yuvasına atarmış. Annesi de ona kızarmış. Yuvayı ona temizlettirirmiş. Gaguk, temizlik yapmaktan hiç hoşlanmıyormuş.

Bir gün anne ve babasına:

“Ben artık büyüdüm, ayrı bir yuva kurmak istiyorum.” demiş.

Ailesi de “Tamam.” demiş. Gaguk sevinmiş. Hevesle ormanın diğer tarafına uçmuş. Güzel bir ağaç beğenmiş. Birkaç gün uğraşarak kendine güzel bir yuva yapmış. Ama kısa sürede yuvayı berbat etmiş. Çünkü yediği yiyeceklerin kabuğunu, çöpünü yuvasına atıyormuş. Bir gün yuvasında uyuklarken “Merhaba!” diye çağıran bir ses duymuş. Gözünü açtığında leylek, güvercin ve kırlangıcın ona baktığını görmüş.

Güvercin:

“Bizler bu yakında oturan kuşlarız, sana hoş geldin demeye geldik.” demiş.

Gaguk:

“Çok sevindim. Hoş geldiniz, buyurun.” demiş. Kuşlar, Gaguk’un yuvasına bakıp ne kadar kirli olduğunu görmüşler.

Leylek:

“Ay, ne kadar pis bir ev, ben burada oturamam.” demiş.

Kırlangıç, karganın yuvasına bakıp yüzünü buruşturarak:

“Biz başka bir zaman gelelim.” demiş.

Güvercinse “Çöpleri götürüp uçurumdan aşağı atacaksın. Tembel karga, tembel karga! Bunu sakın unutma. Kendi evini temizlerken çevreyi kirletmeye hakkın yok. Bir daha ormanı kirlettiğini görmeyeyim.” diye tıslamış ve sonra hep birlikte oradan ayrılmışlar.

Gaguk, “Amaaan temizlik zor iş.” deyip tekrar dağınıklığına dönmüş.

Gün gelmiş yuvasındaki çer çöpler o kadar artmış ki  artık yuvası pis pis kokmaya başlamış. Gaguk, pisliğin içinde yaşamaktan hasta olmuş. Perişan ve yalnız bir şekilde yuvasında yatmış.

Gaguk’un annesi, onun hasta olduğunu duymuş. Hemen yavrusunun yanına uçmuş. Yuvasını temizlemiş. Ona yiyecek götürmüş. İyileşene kadar ona bakmış. Gaguk, hasta yatarken temiz ve düzenli olmaya karar vermiş. İyileşince annesinden özür dilemiş. Annesinin temiz ve düzenli olması için yaptığı uyarılarda ne kadar haklı olduğunu anlamış. O günden sonra çok temiz bir karga olmuş. Yuvasını tertemiz ve düzenli tutmuş. Hatta etrafı rengârenk çiçeklerle süslemiş. Gelen misafirlerini utanmadan, rahat rahat evinde misafir edebilmiş. Mutlu ve sağlıklı bir ömür sürmüş.

Sema MARAŞLI

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir