Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Beden ve giysi temizliğinin önemi nedir?

Beden ve giysi temizliğinin önemi nedir?

Uzun süre yıkanmadığımızda insanlarla ilişkilerimizde ne gibi sorunlar yaşarız?

Beden temizliği, bedenin her türlü kirden arındırılmasıdır. Temizliğe de ilk olarak beden temizliğinden başlamamız gerekir. Ellerimizin ve ayaklarımızın temizliğine, tırnaklarımızın bakımına, dişlerimizin fırçalanmasına, saçlarımızın taranmasına ve vücudumuzun düzenli olarak yıkanmasına özen göstermeliyiz. Beden temizliğinin yanı sıra elbiselerimizin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Çünkü bedenimiz ne kadar temiz olursa olsun elbiselerimiz kirliyse bedenimiz de kirlenir. Aynı şekilde elbiselerimiz ne kadar temiz olursa olsun bedenimiz kirliyse elbiselerimiz de kirlenmiş olur.

Elbisenin yeni olması değil temiz olması önemlidir.

Bedenimizin ve elbiselerimizin temiz olması insanlarla olan ilişkilerimizi de etkiler. Giyimine ve bedenine özen gösteren kimseler toplum tarafından iyi karşılanır ve onlara saygı duyulur. Bu yüzden de elbiselerimizin temiz ve düzenli olması son derece önemlidir.

Sınıf Başkanı olan Ahmet Selim’in temizlik konusunda arkadaşlarına yaptığı konuşma

Sevgili Sınıf Arkadaşlarım,
Bugün sizlerle beden ve elbise temizliği üzerine konuşmak istiyorum. Havalar ısındıkça bu konuda gerekli özeni göstermediğimizi düşünmeye başladım. Öncelikle unutmayın ki “Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Tahâret, 1.)

Allah (c.c.) bizim mutluluğumuz ve sağlığımız için temiz olmamızı istemiştir. Temiz olmazsak hastalanabilir ve çevremizdeki insanları rahatsız edebiliriz. Bu yüzden temizliğe öncelikle kendi bedenimizden başlamalıyız.

Sabahları uyandığımızda ilk iş olarak ellerimizi ve yüzümüzü yıkamalıyız. Hz. Muhammed (s.a.v.), yemekten önce ve sonra ellerin yıkanmasını tavsiye etmiştir. Hatta bir hadisinde “Yemeğin bereketi yemekten önce ve sonra elleri yıkamaktır.” (Tirmizî, Et’ime, 39.) buyurmuştur. Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.v.), ağız ve diş temizliğine de büyük önem vermiştir. Diş temizliğini misvakla yapmış ve Müslümanlara da “Misvak kullanın, çünkü misvak hem ağzı temizler hem de Rabbin rızasını kazandırır…” (İbn Mâce, Tahâret, 7.) sözleriyle diş temizliğini tavsiye etmiştir. Bu yüzden mutlaka dişlerimizin temizliğine de dikkat etmeliyiz.

Evden çıkarken okul kıyafetlerimiz temiz ve düzenli olmalıdır. Saçlarımızı taramalı ve tırnaklarımızı düzenli olarak kesmeliyiz. Bu durum hem bizim sağlıklı olmamızı sağlayacaktır hem de çevremizin bize bakışını olumlu anlamda değiştirecektir. Hz. Muhammed (s.a.v.) de tertip ve düzene önem vermiş ve “… Kıyafetlerinizi düzeltin! … Çünkü Allah (c.c.) çirkin görünümü ve çirkin söz ve davranışları sevmez.” (Ebû Dâvûd, Libâs, 25.) buyurarak bu konuda Müslümanları uyarmıştır.

Okuldan veya dışarıdan eve geldiğimizde ellerimizi, yüzümüzü, ayaklarımızı yıkamalı ve elbiselerimizi değiştirmeliyiz. Hatta çok terlediysek yıkanmalıyız. Özellikle sıcak havalarda sık sık yıkanmamız gerekebilir. Hz. Muhammed (s.a.v.) haftada en az bir kere bütün bedenimizi yıkamamızı öğütlemiştir. (bk. Buhârî, Enbiya, 54.)

Temizliğe dikkat ettiğimizde Allah’ın (c.c.) sevgisini kazandığımız gibi çevremizdeki insanların da sevgisini kazanırız. Toplumda iyi bir şekilde karşılanır ve saygı görürüz. Böylece hem Allah’ın (c.c.) emrini yerine getirmiş oluruz hem de toplumda huzurlu, mutlu bir şekilde yaşamımızı sürdürürüz.
Hepinize sağlıklı ve temiz günler dilerim…

Beden ve giysi temizliği için neler yapılması gerekir?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.