Atasözlerinin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir?

Atasözleri

Atasözlerinin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir?

Atasözleri Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Atasözleri, geçmişte edinilmiş tecrübelerden ve deneyimlerden yola çıkılarak söylenmiş özlü sözlerdir. Ders verici nitelikte olan atasözleri atalarımız tarafından yaşanmış bir olayın ardından söylenmiştir. Kimi atasözü gerçek anlamı ile kullanılırken kimisi de mecaz anlamı ile kullanılmıştır. Ancak bütün atasözlerinin ortak amacı ders vermektir, aynı hatalara düşmemek, doğruları yapmak adına bizleri yönlendirmektir.

Geçmişte yaşanmış kötü bir olaydan sonra, o olayın tekrar yaşanmaması için söylenen özlü sözler günümüzde atasözleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatı doğru yaşamak adına söylenen bu sözlerin hayatımıza katkıları da olumlu yönde olacaktır. Atasözleri insanı genellikle doğruya ve iyiye yöneltmektedir. Edinilen tecrübelerin özlü sözlerle bize aktarılması bizlerin daha doğru hareket etmemize neden olur.

Bir iş yapacağımız zaman ya da bir durum ile karşılaştığımız zaman ne yapmamız gerektiğini atasözleri bizlere söylemektedir. Çünkü daha önce aynı olay ve işler yapıldığı için tecrübe ile sabit olmuştur. Bizler de bu atasözlerinden yola çıkarak daha kusursuz ve doğru bir hayatı yaşayabiliriz.

Atasözleri, kültürümüzde oldukça önemlidir.

Eski Türkler’in “Sav” adını verdikleri atasözleri, bir toplumun kültürüne ait tüm özelliklerini gösterir. Bir toplumun atasözlerini incelediğimizde o toplumun inanç yapısına, kültürel ve düşünsel yapısına ait tüm özelliklere ulaşabilmemiz mümkündür.

Atasözlerini kimlerin söylediği ise belli değildir. Eski zamanlarda edinilen tecrübe ve deneyimlerin ardından birisi atasözü söylemiştir ve böylece atasözleri kalıplaşmıştır ve halka ait olmuştur. Atasözlerini kimin söylediği belli değildir. Bu nedenle atasözleri anonim yani halka adanmış edebiyat türü haline gelmiştir.

İnsanlar, bazı işlerinde atasözlerinin gösterdiği yolu dikkate alırlar bu durum da atasözlerinin insanlara, hayatlarında ışık tutan bir fener olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; “Sakla samanı gelir zamanı” atasözü insanlar tarafından oldukça kullanılan bir atasözüdür. İnsanlar, bu sözle yola çıkarak her şeyin bir gün zamanı geleceğini ve bu nedenle her şeyin saklanması gerektiğini anlarlar. Başka bir atasözü olan “Ummadığın taş baş yarar” sözü de diğer atasözleri gibi kullanılan bir atasözüdür. Bu atasözü de ummadığımız bir kimsenin hiç beklemediğimiz bir şeyi yapabileceğini anlatmak için ya da beklemediğimiz bir olayın olabileceğini anlatmak için kullanılan bir atasözüdür.

Kısacası atasözleri bizim kültürel değerlerimizi gün ışığına çıkarır ve aynı zamanda bize yol gösterir.

İsminden de anlaşılacağı gibi atasözleri geçmişte yaşanmış olan bir takım olaylar ve zorluklardan ders çıkarılarak söylenmiş, günümüzde aynı şeyler yaşandığı zaman ibret alınması ya da yaşanmaması için söylenen düşündürücü nasihatlerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir