Anneler gününün tarihçesi

aile anne kız ders

Anneler gününün tarihçesi

Anneler Günü, annelerin sevgi, saygı ve takdir göstermek için kutlandığı özel bir gündür. Anneler Günü’nün tarihçesi, 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır. İlk Anneler Günü kutlaması, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1908 yılında gerçekleşmiştir. Anna Jarvis adlı bir kadın, annesinin ölümünden sonra annelerin hatırlanması için bu günün kutlanmasını önermiştir.

Anna Jarvis, ilk Anneler Günü kutlamasını, 10 Mayıs 1908 tarihinde, annesinin anısına gerçekleştirdi. Bu kutlama, West Virginia’da küçük bir kilisede gerçekleşti ve yaklaşık 400 kişi katıldı. Anna Jarvis, annelerin hatırlanması için özel bir gün olarak kutlanması için kampanya yapmaya başladı ve 1914 yılında ABD Başkanı Woodrow Wilson, Anneler Günü’nü resmi olarak kutlamak üzere bir kararname imzaladı. Böylece, Anneler Günü dünya genelinde kutlanmaya başladı.

Anneler Günü’nün fikir babası Anna Jarvis adlı bir kadındır. Anna Jarvis, annesi Ann Reeves Jarvis’in ölümünden sonra annelerin hatırlanması için bir günün kutlanmasını önermiştir. Ann Reeves Jarvis, Amerikan İç Savaşı sırasında, savaşın tüm acımasızlığına rağmen, her iki tarafın da askerlerine yardım etmek için çalışmıştı. Ann Reeves Jarvis’in ölümünden sonra, kızı Anna Jarvis, annesinin fedakarlıklarını ve tüm annelerin çocuklarına verdiği sevgi ve desteği vurgulamak istedi.

Daha sonra, Anneler Günü dünya genelinde kutlanmaya başladı. Birçok ülke, Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlamaktadır.

Anneler günü, anneleri onurlandıran, onların kıymetini anlatan ve önemini hatırlatan özel bir gündür. Değişik ülkelerde değişik günlerde kutlanır. Bu günde annelere çeşitli hediyeler alınır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Tarihte anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.

Sonuç olarak, Anneler Günü’nün tarihçesi, annelerin fedakarlıklarını ve sevgilerini hatırlamak için özel bir gün olarak kutlanması fikrine dayanmaktadır.

Anneler Günü’nün kutlanma tarihi, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Birçok ülke, Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlamaktadır. Anneler Günü, annelerin fedakarlıklarını ve çocuklarına verdiği sevgi ve desteği vurgulamak için fırsat sunar. Bu özel gün, annelerin hayatımızdaki önemini hatırlamak ve onlara minnettarlığımızı göstermek için mükemmel bir fırsattır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir