Allah’ın Bize Verdikleri (Nimetlere Şükretmek)

Allah'ın verdiği nimetler nelerdir?

Allah’ın Bize Verdikleri (Nimetlere Şükretmek)

Öğretmen, Allah’ın insanları çok sevdiğini anlatıyordu.
Zeynep:
– Allah’ın bizi sevdiğini nereden biliyoruz, öğretmenim, diye sordu. Öğretmen şunları söyledi:
– Bunu Allah’ın bize verdiklerine bakarak anlayabiliriz. Göklerdeki, yeryüzündeki, yer altındaki nimetleri düşünelim.
Göklerde:
Bizi aydınlatıp ısıtsın, diye güneşi, Geceleri büsbütün karanlıkta kalmayalım, diye ay ve yıldızları yaratmıştır. Yağmur yağsın, diye bulutları O gönderir.
Yer yüzün de:
Su ihtiyacımızı gidermek için kaynakları, ırmakları, Ekmek yapmamız için buğdayı, Meyve yiyelim, diye çeşitli ağaçları, beslenmemiz için hayvanları bize Allah vermiştir.
Yer altında:
Evler yapalım, diye taşları, Makineler yapalım, diye demiri, Isınalım, diye kömürü bize Allah vermiştir. Saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok şeyi Allah bizim için yaratmıştır. Bizler de sahip olduğumuz nimetler için Allah’a her fırsatta teşekkür etmeliyiz. Bir şey yiyip içince, bir hastalıktan kurtulunca, çok istediğimiz bir şey gerçekleşince hep şükretmeliyiz.
Ayşe parmak kaldırıp sordu:
– Allah’ın bize verdiklerini bir başkası veremez mi?
– Veremez çocuğum, dedi öğret men. Her şeyi yap an yalnız O’dur. Bütün insanlar bir araya gelse en küçük bir yıldızı bile meydana getiremezler. Bitkileri ekip sulayabiliriz ama onları bitiren yine Allah’tır. Bitkileri sulamak için bize yağmuru veren de odur. Bizi yaşatıp büyüten de o. Verdiği her şey için Allah’a teşekkür etmeliyiz.

M. Yaşar KANDEMİR Allah’a İnanıyorum, s. 10-11.

Allah’a niçin teşekkür etmeliyiz?

Bizler de sahip olduğumuz nimetler için Allah’a teşekkür etmeliyiz. Bir şey yiyip içince, bir hastalıktan kurtulunca, çok istediğimiz bir şey gerçekleşince Yüce Allah’a şükretmeyi unutmamalıyız.

Allah’ın verdiği nimetler nelerdir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.