Ailemizde ve Çevremizde Milli Kültürü Yansıtan Ögeler Nelerdir?

Milli kültür Ögeleri

Ailemizde ve Çevremizde Milli Kültürü Yansıtan Ögeler Nelerdir?

Takılar, bağlama, ibrik, radyo, kömürlü ütü, kandil, kapaklı tabak (sahan), heybe, vb. Bu tür nesneler, genelde bizim geçmişle olan bağlarımızı ifade eder. Çoğu zaman da aile yadigarı olarak adlandırılır.

Aile Nedir? Aile nasıl bir kurumdur? Aile kimlerden oluşur?

Aile, toplumdaki en önemli kurumların başında gelir. Anne, baba ve çocuklardan oluşan aile; anneanne, babaanne, büyükbaba, dede, teyzeler, amcalar, halalar, kuzenler vb. akrabalar ile geniş bir yapı oluşturur. Ait olduğumuz ailenin öyküsü de hepimizi yakından ilgilendirir.

Takılar, bağlama, ibrik, radyo, kömürlü ütü, kandil, kapaklı tabak (sahan), heybe, vb. bu tür nesneler ve eşyalar geçmişi günümüze taşıyan birinci elden kanıtlardır. Atalarımızdan kalma bu eşyalar büyüklerimiz tarafından özenle korunur. Fotograflar da ailemizin geçmişi hakkında bilgi edindiğimiz önemli kaynaklardır. Bu fotograflarda dedemiz, ninemiz, halamız, amcamız, onların amca ve dayıları vb. ile karşılaşırız. Aramızda kan bağı bulunan bu kişiler bizim akrabalarımızdır. Mektuplar, eşyalar, fotograflar ve büyüklerimizin aktardığı anılar, ailemizin tarihi hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Atatürk, millî kültürün korunması ve geliştirilmesine önem vermiştir. Atatürk’ün millî kültürümüzü geliştirmeye yönelik direktifleri vardır. Atatürk’ün görüş ve uygulamaları millî kültürümüzü çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı hedef göstermektedir.

Ailede günlük hayatı yansıtan nesneler (kap, kaçak, giyim kuşam, ev malzemeleri gibi) etnografik eserlerin sergilendiği müzelerde korunmaktadır.

Kültür ögeleri, geçmişten bugüne değişerek taşınmıştır.

Sözlü tarih çalışması nedir?

Aile üyeleriyle yapılan sohbetler, bayram günleri, bazen de bir eşya bize ailemizle ilgili bilgi verir. Ailemiz hakkında bilgi edinmenin bir yolu da sözlü tarih çalışması yapmaktır. Bunun için ailenizin en yaşlı kişisi ile röportaj yapabilirsiniz. Öncelikle bu kişiden randevu almalı ve bir görüşme formu hazırlamalısınız. Görüşme günü ise yanınıza bir ses kayıt cihazı, fotograf makinesi, kalem ve kâgıt almalısınız.

Bahadır Yetim’in, dedesi Hayri Yetim ile yaptığı sözlü tarih çalışması

– Dedeciğim “Yetim” soyadı ailemize niçin verilmiş?
– Eskiden erkeklerin hayatı savaşlarda geçermiş. Benim dedem ve amcalarım Çanakkale’de şehit düşmüş.
Babasını kaybetmiş çocuklara yetim denir. Bu yüzden bize “Yetimgiller” denilirdi. Cumhuriyet ilan
edildikten sonra Soyadı Kanunu çıkarıldı. İsimlerimize takılan “zade, gil” gibi lakaplar kaldırıldı. Babam da
soyadımızın “Yetim” olmasını uygun görmüş.
– Dedeciğim siz bu soyadını aldığınız zamanlarda nerede yaşıyordunuz?
– Elâzığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Altınoluk köyünde yaşıyorduk. Sonra Adana’ya yerleştik. Ben burada çiftçilik yaptım.
– Babaannemle ne zaman evlendiniz?
– Askerlik görevimi yaptıktan bir yıl sonra evlendik.
– Evlenme töreninizi anlatır mısınız?
– Eskiden arabalar çok azdı. Babaanneni baba evinden at üstünde almıştık. Gelinlerin çeyizi de şimdiki gibi değildi. Bir çeyiz sandıgı ve bir kilimle gelin olurlardı. Sizin evin salonundaki sandık babaannenindir. Babaannen, annene evlenirken vermişti o sandığı. Annen de onu gözü gibi koruyor. İleride senin olacak o sandık. Sen de zamanı geldiğinde kendi çocuklarına vereceksin.

Düğünümüzü sormuştun. Köy meydanında yapılan davullu zurnalı bir düğünle evlendik. Günlerce halaylar çekildi, türküler söylendi. Misafirlere kavurma ve pilav ikram edildi.

Aile tarihi oluşturmak için milli kültür nesnelerinden ve sözlü tarih yönteminden yararlanabiliriz.

Millî kültür ögeleri nelerdir?

Meltem’in Ailesindeki Millî Kültür Ögeleri

Ailemdeki millî kültür ögelerini en iyi anneannemden ögrenebilirdim. Hafta sonu ailemle birlikte köyümüze gittik. Anneannem, bahçe içinde, iki katlı bir evde oturur. Bahçe, büyük tokmaklı kapısıyla köy sokağına açılır. Evin içinde el dokuması halı ve kilimler serilidir. Öncelikle anneanneme, üzerinde işlemeli örtü bulunan çeyiz sandığının içinde neler oldugunu sordum. Sandığın kapağını açtı. Sandıkta çarık, heybe, oyalı yazmalar, bakırdan dua tası ve işlemeli bir elbise vardı. Elbisenin kime ait olduğunu sordum:
– Bu benim gelinlik elbisem, bana da annemden kaldı, dedi. Sonra anlatmaya devam etti:
– Deden askere gitmeden aramızda söz kesilmişti. Askerlik dönüşü ailelerimiz bir araya geldi. Yaşlılarımızın onayı ile düğün tarihine karar verildi. Düğünümüz güzün oldu. Evimize düğün bayrağı çekildi, koyunlar kesilip odun ateşinde düğün aşı pişirildi. Konuklara
yer sofraları kuruldu. Koyun yahnisi, bulgur pilavı, ayran ve yufka ekmek ikram edildi. Ardından kahveler içildi. Halaylar çekildi. Davul zurna üç gün susmadı. Dördüncü günün sabahı düğün alayı ile beni almaya geldiler. Yengeler beni, alkışlar ve türküler eşliğinde ata bindirdiler. Dedenlerin yaşadıgı bu eve gelin geldim. Bunlar benim için çok değerli, bu elbiseyi ve eşyaları özenle korumanı istiyorum, dedi.
Anneannemin, ailemize ait eşyaları bana emanet etmesinden dolayı gurur duydum. El sanatları ürünlerimizin millî kültürümüzün
ögelerinden olduğunu biliyordum. Düğünlerimiz, yemeklerimiz, halk oyunlarımız, halk çalgılarımız da bu unsurlar arasındaydı.

Geçmiş yıllardan kalan ve günümüze kadar taşınan, bugün duruma göre belki kullanılan ya da kullanılma durumu ortadan kalkan ancak aile tarihi açısından değer taşıyan millî kültür nesneleri her ailede vardır.

Geçmisteki ve günümüzdeki evlilik törenlerini karşılaştırdığımızda bazı farklılıklar olduğunu görebiliriz. En göze çarpan fark eski düğünler köyde, evlerde ya da mahalle sokaklarında yapılırken günümüzde neredeyse bütün düğünler düğün salonlarında yapılmaktadır. Kutlama şekilleri degişse de düğünlerimiz, geçmişten günümüze taşıdığımız en önemli geleneklerdendir. Dügünler; bireyleri bir araya getiren, toplumun dayanışma duygularını pekiştiren, sevinçlerin paylaşıldıgı mutlu olaylardan biridir.

Yayla şenliklerimiz de düğünlerimiz gibi kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelen millî kültür ögelerimizdendir. Yaz aylarında yaylaya çıkma âdeti pek çok yöremizde hâlâ yaşatılmaktadır. Bu şenliklerde, bölgeye özel halk oyunları oynanır, türküler söylenir, yemekler yenir. Karadeniz bölgesi yayla şenliklerinde karalahanadan yapılmış yemekler, turşu kavurması, mısır ekmeği sofraların baş tacıdır. şenliklere katılanlar genellikle yöresel kıyafetlerini giyerler.

Dinî bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban bayramları da millî kültürümüzün önemli unsurlarındandır. Bayram öncesinde evler temizlenir, bayram yemekleri ve bayram tatlıları yapılır, bayramlıklar alınır. Bayram günü büyükler ziyaret edilir, eller öpülür, çocuklar sevindirilir.

Ülkemizde, dinî bayramlar yanında, kutlanan mevsimlik bayramlar da vardır. Hıdırellez, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan biridir. “Hızır günü” diye de adlandırılan bu gün, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Hıdırellez günü, Hızır’ın uğradıgı yerlere bereket getireceği inancıyla çeşitli faaliyetler yapılır. Sabaha karşı dilekler dilenir, bu dilekler bir kâgıda yazılarak dilek agaçlarına veya gül dallarına asılır. Yiyecek kaplarının, ambarların, para keselerinin ağzı açık bırakılır. Sokaklar süslenir, pikniklere gidilerek oyunlar oynanır. Yumurtalar boyanır, çörekler pişirilir ve derelerin denizle birleştiği yerlerden kayıklarla geçilir.

Tarihimizin sessiz tanıkları olan evlerimiz de millî kültürümüzün unsurlarındandır. Evlerimiz, yaşanılan dönemin yaşam tarzı, gelenekleri, insan ilişkileri, teknolojisi gibi birçok konuda bize bilgi verir. Günümüzde varlığını koruyan eski evler, zamanla yok olmuş unsurları anlamamıza da olanak sağlar. Değişerek devam eden kültür ögelerimizi somut olarak tespit etmede de bu evler son derece önemli bir yer tutar.

Millî kültür; tarih boyunca meydana getirilen, o millete ait maddi ve manevi değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Milletin birlik ve beraberliğini sağlamada millî kültürün belirleyici bir etkisi vardır. Millî kültür ögeleri toplumu bir arada tutmada çok önemli bir rol üstlenirler.

You may also like...

1 Response

  1. KAMİL dedi ki:

    HER ŞEY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir