Aile büyüklerinizin çocukluğu ile ilgili en çok neleri öğrenmek istersiniz?

Aile büyüklerinizin çocukluğu

Aile büyüklerinizin çocukluğu ile ilgili en çok neleri öğrenmek istersiniz?

Hafta sonu babaannem ve dedem ziyaretimize geldiler. Onları kapıda karşıladık. Ellerinde kocaman bir kutu vardı. Kutuyu görünce çok heyecanlandım. Merakla kutunun içinde ne olduğunu sordum. Kutuyu açınca içinden tahtadan yapılmış bir araba çıktı. Babaannem, bu oyuncağın babama ait olduğunu söyledi. Kutuyu karıştırınca içinden
topaç, renk renk bilyeler, eski kıyafetler ve fotoğraflar çıktı. Dedem, tahta arabayı ve topacı kendisinin yaptığını söyledi. Babamla birlikte çelik çomak, körebe, saklambaç gibi çok keyifli oyunlar oynadıklarını da anlattı. Saklambaç ve körebeyi ben de arkadaşlarım ile oynuyorum. Ancak çelik çomağı bilmiyorum.

Babamın oyuncaklarını incelerken eskiden oynanan oyunların ne kadar farklı olduğunu düşündüm. Bizim oynadığımız arabalar şimdi uzaktan kumandalı, daha renkli ve ışıklı. Benim çok sayıda oyuncağım var. Babam ise daha az sayıda oyuncağa sahipmiş.

Kutudan çıkan kıyafetleri de babaannemin diktiğini öğrendim. Eskiden insanlar, kıyafetlerini kendileri dikermiş veya terzilere diktirirmiş. Günümüzde ise kıyafetlerimizi hazır alıyoruz.

Babamın çocukluk fotoğraflarını görünce daha da meraklandım. Bir fotoğrafta babam siyah bir önlük giymişti. Eski okul kıyafetleri bizimki gibi değilmiş.

Dedem ve babaannemin bana anlattıklarını dinledikçe pek çok şeyin zamanla değiştiğini anladım. Kıyafetler, oyuncaklar günümüzdekinden çok farklıydı. Daha sonra gelecekte nelerin değişebileceğini düşünmeye başladım ve hayallere daldım.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir