23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

23 nisan kırmızı beyaz çocuklar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir.

23 Nisan bin dokuz yüz yirmi, millî bağımsızlığımızın simgesi olan Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir.

Atatürk; çocukları çok sever, her gittiği yerde onlarla ilgilenir, onlara sorular sorardı. “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir.” sözü ile çocuklara verdiği değeri ve önemi belirtirdi. 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Bu bayram öncesi okullarda hazırlıklar yapılır, bayraklar asılır, sınıflar süslenir. 23 Nisan günü öğrenciler şiirler
okur, çeşitli gösteriler düzenler. Büyük bir coşkuyla “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı dünya çocukları ile birlikte kutlarız.

Bu mutlu gün hepimize kutlu olsun.

23 Nisan Ne Zaman Bayram Olarak Kutlanmaya Başlandı?

Bu bayram, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği nedir?

1979 yılında düzenlenmeye başlayan TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram haline getirmeyi amaçlayan bir şenliktir. İlkine yalnızca SSCB, Irak, İtalya, Romanya ve Bulgaristan’ın katıldığı şenlik, günümüzde yaklaşık 50 ülkenin çocuklarının katılımıyla düzenlenmektedir. 1979’dan 2000’e kadar Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenmiş, ondan sonra Türkiye’deki başka kentlerde de gerçekleştirilmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir