Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/onlineil/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

Tıp Bayramı 1976’dan beri 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlanıyor.

1950’li ve 1960’lı yıllarda 14 Mart günlerinde Tıp Fakülteleri öğrenci dernekleri tarafından bir dergi çıkartılması gelenek haline gelmişti. Bu dergilerde tıp fakültesi öğrencilerinin ve doktorların sorunları ön plana çıkarılıyordu.

14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1976’dan beri 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlamalar yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Tıp bayramı sadece ülkemizde değil başka ülkelerde de kutlanıyor ancak farklı tarihlerde kutlanmaktadır.

14 Mart Tıp Bayramı Güzel Sözler ve Kutlama Mesajları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.