Trafik ve İlk Yardım Haftasının Önemi Nedir?

İnsanın aklı, iradesi ve kaderi, trafik kazası,

Trafik ve İlk Yardım Haftasının Önemi Nedir?

Mayıs ayının ilk haftası

Trafik, günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Şehirlerin nüfusunun hızla artması, taşıtların çoğalması, insanların trafik kurallarına uymaması trafikte sorunlara neden olur. Taşıtların ve yayaların yollarda uymak zorunda oldukları kurallara trafik kuralları denir. Trafik kuralları bizim canımızı, malımızı korumak amacıyla konulmuştur. Trafik kazaları, trafik kurallarına uymama sonucu meydana gelir. Bu kazalarda insanlar sakat kalabilir ya da hayatlarını kaybedebilirler. Trafik kazalarının önlenmesinde yaya, sürücü ve yolcuların trafik kurallarını öğrenmeleri önemlidir.

Trafik kazası sonrası yaralanmalarda, yaralıyı hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. O anda yapılacak olan ilk yardımın büyük önemi vardır. Çevredeki kişilerin, kaza yerinde nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle, trafikte araç kullanan sürücülerin temel ilk yardım bilgisine sahip olmaları gereklidir. “Trafikte ilk yardım hayat kurtarır.” sloganı ile her sürücünün ilk yardım eğitimi alarak ilk müdahaleyi yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Mayıs ayının ilk haftası, Trafik ve İlk Yardım Haftası’dır. Bu haftada sürücü, yaya ve yolcular trafik kuralları hakkında bilinçlendirilir. Trafik işaret levhalarının anlamları öğretilir. Trafik polisinin işaretlerine ve trafik ışıklarına uymanın önemi anlatılır. İlk yardımın önemi ile ilgili bilgiler verilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir