Oyun oynamak için nereleri tercih etmeliyiz?

salıncak oyun park çocuk

Oyun oynamak için nereleri tercih etmeliyiz?

Arkadaşlarınızla nerelerde oyun oynuyorsunuz?

Oyun oynamak için güvenli yerler seçmeliyiz. Evimizin bahçesi, parklar, çocuk bahçeleri, okulumuzun bahçesi güvenle oyun oynayabileceğimiz yerlerdir. Oyun araçlarını güvenli bir şekilde ve sıraya girerek kullanmalıyız. Kırık ve eskimiş oyun araçlarını kullanmamalıyız.

Salıncakta, hızlı ve ayakta sallanmamalıyız. Arkadaşlarımızı itmemeliyiz. Salıncakta sallanan varsa önünden, arkasından geçmemeliyiz. Kaydırağa, tersten çıkmaya çalışmamalıyız. Yüksek yerlerden atlamamalıyız. Barfiks çekerken hızlı hareketlerden ve vücudu sağa sola sallamaktan kaçınmalıyız.

salıncak oyun park çocuk

Kaykay ve paten kullanmak için uygun alanları seçmeliyiz. Cadde ve sokaklarda kullanmamalıyız. Kaykay ve paten kullanırken kask, dizlik, dirseklik, bileklik takmalı ve uygun kıyafetler giymeliyiz. Tehlikeli olabilecek hareketler yapmamalıyız.

Bisiklet alırken boyumuza uygun bisikleti seçmeliyiz. Bisikletimizi, bisikletler için ayrılan yerlerde ve hız yapmadan kullanmalıyız. Tehlikeli olabilecek hareketlerden kaçınmalıyız. Bisiklet kullanırken kask, dizlik, dirseklik ve bileklik takmalıyız. Uygun kıyafetler giymeliyiz.

Kızakla, karda ve buzda uygun alanlarda kayabiliriz. Kayarken hız yapmaktan ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıyız. Kask takmalıyız, uygun kıyafet giymeliyiz.

Güvenli oyun alanı dışına kaçan oyun araçlarının örneğin topun peşinden koşmamalıyız. Kaçan topun peşinden koşmak kazalara neden olabilir. Top oynayacaksak, etrafı kapatılmış yerlerde oynamalıyız. Böylece topumuzun kaçmasını ve birisine çarpmasını önlemiş oluruz.

Bisiklet, paten, kaykay, kızak kullanırken niçin kask takmalısınız?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir