Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Ortak kullanım alanlarında uymamız gereken kurallar nelerdir?

Ortak kullanım alanlarında uymamız gereken kurallar nelerdir?

Yaşadığımız çevrede toplu kullanım alanları vardır.

Babası, Tuna’ ya hafta sonu birlikte futbol maçı izlemeye gideceklerini söyledi. Tuna, heyecanla hafta sonunu bekledi. Nihayet beklenen gün gelmişti. Tuna ve babası, sabah erkenden uyanıp kahvaltı yaptılar. Babası, stadyuma
otobüs ile gideceklerini söyledi. Tuna, daha önce okul servisi dışında toplu taşıma aracına binmemişti. Önce otobüs durağına geldiler ve orada beklemeye başladılar. Durakta başka insanlar da vardı. Otobüste babası yaşlı bir amcaya yerini verdi. Babasının bu davranışı Tuna’nın hoşuna gitmişti.

Nihayet stadyuma geldiler. Sırayla içeri girmeleri gerekiyordu. Birbirini itenler ve bağrışanlar vardı. Tuna, gördükleri karşısında şaşkındı.

İçeri girdiklerinde koltukların kırılmış, duvarların karalanmış olduğunu görünce futbol izleme sevinci azaldı. Bazı insanlar, ortak kullandıkları alanlara zarar vermişti. Tuna sessizce maçı izledi. Eve döndüklerinde babası ile bu konuyu konuştu. Bundan böyle ortak kullanım alanlarına zarar verenleri uyarmaya karar verdi.

Okullar, spor salonları, parklar, hastaneler, piknik alanları, ormanlar, kütüphaneler vb. gün içerisinde birçok kişinin
yararlandığı toplu kullanım alanlarıdır. Bunların yanı sıra toplu taşıma araçlarını, otobüs duraklarını da ortak kullanırız.

Bu alanları kurallara uygun, temiz kullanmalıyız. Ortak kullanım alanlarına ve toplu taşıma araçlarına zarar vermemeli ve zarar verenleri uyarmalıyız. Okul, hastane, kütüphane gibi yerlerdeki araç ve gereçleri de özenli kullanmalı, korumalıyız.

Örneğin belediye otobüsleri, okul servisleri birlikte kullandığımız araçlardır. Bunların zarar görmesi hâlinde ülkemiz ekonomisi de zarar görür. Ayrıca kütüphaneden ödünç aldığımız kitapları yıpratmamalı ve zamanında iade etmeliyiz. Böylece başkaları da bu kitaplardan yararlanabilir.

Oyun alanları, çocuk parkları da ortak kullandığımız alanlardır. Buralardaki salıncak, tahterevalli, kaydırak vb. araç ve gereçleri özenli kullanmalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir