Orman yangınları yedinci günde sürüyor

yangın

Orman yangınları yedinci günde sürüyor

Türkiye’deki orman yangınları yedinci günde sürüyor.

Türkiye’de orman yangınlarını söndürme çalışmaları 7.günde devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce yaptığı açıklamada Muğla’da 1, Antalya’da ise 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken son açıklamasında bir kişinin daha hayatını kaybettiğini ifade etti. Orman yangınlarıyla mücadeleye İran, Rusya, Azerbaycan, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna’dan 18 hava aracının destek verdiği belirtildi.

Türkiye’de pek çok noktada aynı anda başlayan ve yapılan tüm çalışmalara rağmen tamamen kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla mücadele 7. gününde de devam ediyor.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 6 günde Türkiye’nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134’ünün kontrol altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla’daki yangınlarda bir vatandaşın daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı dokuza yükselmiş oldu. Daha önce yapılan açıklamalarda da Manavgat’ta yedi, Marmaris’teki yangınlarda da bir kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Antalya’da 598 hastanın tedavileri tamamlanarak taburcu edildiğini 11 hastanın tedavisinin de sürdüğünü duyurdu. Bakan Koca, 34 Ambulans, 17 UMKE ekibi, 1 mobil komuta aracı ve toplam 191 sağlık profesyoneli ile sahada görev yapıldığını belirtti.

Orman yangınlarıyla mücadeleye Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 18 hava aracı destek veriyor.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Isparta’da yangın söndürme çalışmalarının havadan ve karadan devam ettiğini belirterek, “Isparta’da yangın bölgesindeydik. Çalışmalarımız havadan ve karadan büyük bir özveriyle devam ediyor. Bölgedeki vatandaşlarımızla konuştuk, yanlarındayız. Çalışmaların kısa sürede sonuçlanması için ekiplerimiz var gücüyle mücadele ediyor.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde, orman yangınlarıyla ilgili toplantıya başkanlık yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki merkezde, büyük ekrana yansıtılan görüntüler aracılığıyla yangın bölgelerindeki son durum hakkında yetkililerden bilgi alan Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da eşlik etti.

bu arada TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ülkede günlerdir yayılarak süren yangınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Sentop, yangınların çıkış nedenleriyle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın ve istihbarat örgütlerinin çalışmalarını yoğun olarak sürdürdüğünü belirterek, “Biri bile kasıtlı çıkarılmışsa kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz yakılan bir dalın dahi hesabını sorar. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Bütün kurumlarımızla, ormancılarımızla, itfaiye ekiplerimizle ve milletimizle bu hadisenin de üstesinden geliriz” dedi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir